Francúzsko chce nižší rozpočet na regionálnu politiku

zdroj: flickr, autor: Keith Williamson

Na neformálnom stretnutí európskych ministrov zodpovedných za regionálny rozvoj v belgickom mestečku Liege 22. novembra spôsobilo Francúzsko rozruch, keď predpovedalo „pokles“ financovania v tejto oblasti. Počas diskusie o budúcom financovaní pre miestne a regionálne úrady francúzski predstavitelia priamo spomenuli „plánované zníženie rozpočtu na kohéznu politiku,“ uvádza francúzsky EurActiv.

Inými slovami, Francúzsko vníma zníženie financovania tejto politiky ako nevyhnutné. Na druhej strane krajina žiada, aby rozpočet na Spoločnú poľnohospodársku politiku ostal v nasledujúcom finančnom rámci v období rokov 2014 až 2020.

Na tomto stretnutí tak Francúzsko po prvý raz oficiálne predstavilo svoj postoj vo veci regionálnej politiky.

Paríž v kolízii so Strednou Európou?

Premiéri Českej republiky a Poľska už dávnejšie uviedli, že neprijmu žiadne škrty v oblasti finančnej podpory, ktorej sa krajinám strednej a východnej Európy dostáva pomocou regionálnej politiky. Minulý mesiac na spoločnej konferencii vo Varšave poľský premiér Donald Tusk a jeho český kolega Petr Nečas varovali, že silne vystúpia proti akýmkoľvek plánom zameraným na zníženie financií pre najchudobnejšie regióny EÚ.

Francúzsko bude preto čeliť tvrdej opozícii. Poľsko už tiež varovalo, že na nadchádzajúcom summite Európskej rady v dňoch 16. a 17. decembra nie sú na agende škrty v rozpočte, a to aj napriek tomu, že sa očakáva, že Veľká Británia požiada o 25- percentné zníženie rozpočtu EÚ po roku 2013.

Približne pred mesiacom (10. novembra) zverejnila Piatu kohéznu správu o hospodárskej a sociálnej súdržnosti, ktorá zahŕňala niekoľko návrhov na reformu v oblasti regionálnej politiky v budúcom rozpočtovom období. Komisia v ňom plánuje dať eurofondy do vzťahu s úspešným napĺňaním cieľov stratégie Európa 2020. Konečná suma však stále nie je známa a všetko nasvedčuje tomu, že pôjde o tvrdé vyjednávania.

Ďalšie kroky

  • polovica 2011: Komisia navrhne viacročný Finančný rámec, kde budú detaily ohľadne rozdelenia budúceho rozpočtu EÚ
  • rok 2011: rok predsedníctiev krajín V4 v EÚ, kedy od 1.1. bude predsedníckou krajinou EÚ Maďarsko a po ňom prevezme od 1.7. štafetu Poľsko
  • 2012- 2013: EÚ dokončí rozpočet na obdobie rokov 2014 až 2020