Jamie Oliver, eurofondy, gastronómia a vzdelávanie

J. Oliver a študenti (zdroj: www.fifteencornwall.co.uk)

Krátka správa

Populárny britský kuchár Jamie Oliver nedávno pozval ku stolu do reštaurácie „Fifteen Cornwals“ s výhľadom na záliv Watergate na juhozápade Anglicka eurokomisárku Danutu Hübner. Tá pozvanie neodmietla.

Pred niečo vyše rokom otváral „kuchár bez čapice“, po úspešne zrealizovaných projektoch v Londýne a Amsterdame,  v poradí už tretiu „školu-reštauráciu“, tentokrát v Cornwalle. Urobil tak s pomocou eurofondov, verejných (štátnych i regionálnych) i súkromných zdrojov.

Nová reštaurácia neponúka len „inovatívnu kuchyňu“, ale umožňuje miestnej mládeži zo znevýhodnených skupín regiónu prístup k vzdelaniu a vyučeniu sa v gastronomickom odbore u renomovaného gastronóma.

Celý zisk z reštaurácie putuje do Cornwalskej nadácie Nádej, ktorá vznikla za účelom podporovať, školiť a viesť mladých ľudí po tom, ako sa rozhodnú zmeniť svoj život a majú záujem stať sa kvalitnými kuchármi.

Počas návštevy našla eurokomisárka len slová chvály; na kuchyňu i spôsob, ako sa v tomto regióne „Cieľa 1“ (programové obdobie 2000-2006) podarilo investovať pomoc z Únie. Tá na projekt prispela z peňazí ERDF a Regionálnej rozvojovej agentúry juhozápadneho Anglicka 1,5 mil. eur.

Pred mesiacom (22. júna 2007) získali prví frekventanti ročníka „Fifteen Cornwals“ záverečné vysvedčenia.