Komisia pozastavila Česku preplácanie eurofondov

Foto: mmisso.deviantart.com

Správu prvýkrát priniesli minulý týždeň české média. Európska komisia vyčíta Česku nastavenie auditového a kontrolného systému projektov, ale v neposlednom rade aj časté striedanie pracovníkov na riadiacich pozíciach, ktorí nesú zodpovednosť za čerpanie. Komisia kritizovala napríklad české ministerstvo školstva.

Informáciu potvrdil aj český premiér Petr Nečas. „Momentálne sa ukazuje, že Európska komisia a Európsky účtovný dvor vidia najslabšie miesto v systému auditov, ktoré sú riadené ministerstvom financií. To je v súčasnej dobe najkritickejší bod, ktorý budeme musieť vyriešiť v dialógu s Komisiou,“ povedal predseda českej vlády na tlačovej konferencii.

Český rezort financií sa voči obvineniam ohradil. Podľa zástupcu hovorcu Jakuba Haasa predstavuje najväčší problém „nastavenie vzťahov a procesov na úrovni konkrétnych operačných programov, vrátane kontrol uskutočňovaných v kompetencii riadiacich orgánov.“ Komisia preto požaduje, aby sa systém centralizoval .

Prvý námestník ministra pre miestny rozvoj Daniel Braun hovorí, že strata alokácie z eurofondov pre Českú republiku nehrozí. „Situácia je taká, že všetky operačné programy zastavené nebudú, pretože sa Česká republika dohodla s Európskou komisiou na opatreniach, ktoré majú zefektívniť využívanie štrukturálnych fondov,“ povedal pre Český rozhlas a dodal, že jedným z dohodnutých cieľov je aj centralizácia auditového systému.

Neskôr ministerstvo pre miestny rozvoj upresnilo, že príslušné opatrenia sa majú prijať do júna tohto roka a rozhodnutie o pozastavení fondov má Česko vnímať ako „preventívny krok“.

Ministerstvo tvrdí, že systém čerpania, ktorý bol nastavený v rokoch 2006 – 2007, sa dnes „ukazuje ako nedostatočný“ a je preto potrebné ho zmeniť.

Česká republika nie je jediná, ktorá má podobné problémy, uvádza ministerstvo vo svojej tlačovej správe. Komisia postupuje rovnako pri približne tretine všetkých operačných programov v EÚ. „V ostatných krajinách sa tento fakt nestal politikou témou, ale zostal v rovine vecných technických riešení,“ sťažuje si rezort.

Česko o žiadne financie nepríde, pretože požiada o ich preplatenie v druhej polovici roka. Žiadne dopady nepocítia ani žiadatelia, pretože realizované projekty sa preplácajú zo štátneho rozpočtu.