Košice na veľtrhu v Berlíne zaujali

Foto: mmisso.deviantart.com

Veľtrh ITB Berlín je platformou pre stretnutia ľudí z cestovného ruchu z rôznych častí sveta. Pre návštevníkov je to zase príležitosť spoznať svet v priebehu niekoľkých hodín.

„Cestovný ruch zamestnáva vo svete 258 miliónov ľudí. Je kľúčový pre investície a ekonomický rast na celom svete. Jeho podiel na svetovom HDP je väčší ako podiel automobilového priemyslu,“ hovorí David Scowsill, generálny riaditeľ spoločnosti World Travel and Tourism Council a dodáva „ITB Berlin je kľúčové miesto pre výmenu poznatkov o nových trendoch, rozvoji trhu a pre prehlbovanie existujúcich obchodných vzťahov.“

Košice mali tento rok po prvýkrát na veľtrhu vlastnú expozíciu. Zaujímavosťou bola interaktívna virtuálna prehliadka priamo pod nohami návštevníkov.

Návštevníkov však zaujalo aj netradičné cimbalové zoskupenie Silváyovci z Košíc. „Tí svojím originálnym podaním skladieb súčasných hudobných skupín a interpretov, zahraných na tradičných hudobných nástrojoch ako husle, cimbal či fujara spôsobovali doslova a do písmena "dopravný kolaps" v uličke, kde sa stánok nachádzal,“ hovorí Peter Germuška, manažér pre cestovný ruch a regionálny rozvoj z tímu Košice 2013.

Veľtrh cestovného ruchu ITB býva centrom viacerých významných odborných podujatí a seminárov k najnovším trendom a know-how v cestovnom ruchu.

„Tohto roku sa ho zúčastnilo až 187 krajín a viac ako 11 000 vystavovateľov, ktorí prilákali do svojich stánkov spoločne viac ako 170 000 odborných, ale aj bežných návštevníkov,“ tvrdí Germuška.

Na podujatí sa zúčastnilo aj 7 000 novinárov z 94 štátov. Viacero z nich sa podľa slovenských zástupcov zastavilo aj pri slovenskom stánku. Zaujímali sa najmä o mesto Košice, ktoré sa má v roku 2013 stať Európske hlavné mesto kultúry.

„Skúsenosti získavané na takýchto podujatiach plánuje nezisková organizácia Košice 2013  implementovať do vôbec prvej stratégie destinačného manažmentu pre mesto Košice”, dodáva Germuška.