Maďarsko môže prísť o 2 miliardy eur z eurofondov

Foto: Flickr.com / artorusrex (licencia Creative Commons)

Šéf kancelárie premiéra Viktora Orbána informoval, že pozastavené čerpanie európskych prostriedkov pre 13 z 15 operačných programov, ku ktorému pristúpila v prípade Maďarska Európska komisia z dôvodu nedostatkov v schémach, môže krajinu tento rok pripraviť až o 600 miliárd forintov (2 miliardy eur).

János Lázár dodal, že vláda rokuje s Komisiou a snaží sa obnoviť financovanie projektov ešte na jeseň. Ide jej predovšetkým o projekty v oblasti budovania dopravnej infraštruktúry a sociálneho rozvoja.

Agentúra Reuters ale upozornila, že aby sa tak stalo, maďarská vláda by musela súhlasiť so zaplatením finančnej sankcie vo výške 50-100 miliárd forintov (€168-337 mil.).

„O výške sankcií vedieme diskusie, ale aj napriek tomu je stanovisko vlády nemenné: Sme presvedčení, že dôvody sú nespravodlivé a neoprávnené,“ povedal novinárom Lázár.

Budapešť napríklad pri budovaní cestnej infraštruktúry vyžaduje, aby technický inšpektori boli členmi maďarskej komory inžinierov. Túto podmienku ale Brusel odmieta s odôvodnením, že porušuje európske pravidlá hospodárskej súťaže.

Vláda premiér Orbána sa dnes stretne na rokovaní o riešení problematiky európskych fondov.

Strate aktuálne pridelených fondov z EÚ, aj prostriedkov v novom rozpočtovom období, má pomôcť akčný plán. Hlavnou inštitucionálnou zmenou je, že od 1. augusta na využívanie fondov EÚ  a Národnú rozvojovú agentúr dozerá priamo úrad premiéra namiesto dovtedajšieho ministerstva pre národný rozvoj.

V období 2014-2020 bude môcť Maďarsko využiť fondy EÚ vo výške 20 miliárd eur.

(EurActiv/Reuters)