Ministerstvám chýbajú ľudia na spravovanie eurofondov

Krátka správa 

EurActiv 24. januára 2007  informoval o rokovaní poslanca Európskeho parlamentu Miloša Koterca s ministrom výstavby. Počas neho Koterec tlmočil obavy Únie nad nedostatočným počtom personálu, ktorý bude zodpovedať za za riadenie operačných programov: posudzovanie projektov a kontrolu čerpanie zdrojov.

Ministerstvo výstavby prostredníctvom hovorcu potvrdilo, že informácie europoslanca sú podľa súčasnej situácie relevantné.  „Málo ľudí môže znamenať to, že nebudeme schopní vyčerpať pridelené peniaze. Je to reálna obava. Treba si uvedomiť, že je to 11,5 mld eur, teda niekoľkonásobne viac peňazí ako v prvom trojročnom období, keď sa tiež objavoval tento problém,” uviedol pre dnešnú Pravdu Miloš Koterec, poslanec EP.

„Podľa materiálu, ktorý určuje smerovanie fondov, teda podľa strategického referenčného rámca, máme mať asi 2 200 úradníkov a ľudí, ktorí budú spracúvať administratívu od podania žiadostí uchádzačov o eurofondy až po následné prefinancovanie a kontrolovanie, či projekty splnili sľubované ciele. V súčasnosti máme približne 600 ľudí zamestnaných v euroagende,” uviedol hovorca ministerstva výstavby Miroslav Bátovský. Podľa neho si každé zo 7 ministerstiev, ktoré budú riadiť operačné programy, musí regrutovať schopných ľudí samo prostredníctvom svojich služobných úradov. V minulosti na to existoval úrad pre štátnu službu.

Podľa prieskumu denníka Pravda rezorty neprijímajú nový personál kvôli dohode vlády o znižovaní zamestnancov v štátnej správe. Na otázku, čo robí ministerstvo výstavby, ktoré je centrálnym koordinátorom, odpovedal: „Usmernili sme ostatné rezorty.” Podľa Bátovského sa ministri dohodli, že budú úradníkov pre eurofondy prijímať. Problémom nie sú peniaze na ich mzdy, na tie ministerstvá prispievajú len z časti, väčšiu časť financuje technická pomoc z operačných programov.

Momentálne Slovensko rokuje s Bruselom o národnom strategickom referenčnom rámci na roky 2007 – 2013. Z 11 operačných programov sú v Bruseli v konečnej podobe údajne zatiaľ tri, ostatné sa dopracúvajú. Marcový termín ich odovzdania sa však blíži.