Na Gemer miesto Nemcov Taliani

Krátka správa

Okres Rimavská Sobota sa dlhodobo radí medzi najzaostávajúcejšie okresy Slovenska s jednou z najvyšších mier nezamestnanosti. Minulý rok žilo mesto v v očakávaní príchodu nemeckej strojárskej firmy Dräxlmaier zo Stuttgartu, ktorá mala záujem o 5 ha pozemok. Slovensko napriek viacerým výhodám (ešte pomerne lacná pracovná sila a obstojná infraštruktúra) má v nových členoch  EÚ – Rumunsku a Bulharsku vážnych konkurentov. Nemci sa nakoniec rozhodli presunúť investíciu do Rumunska.

Rimavská Sobota a jej priemysleno-výrobný komplex potrebuje čo najskoršie oživenie. Okrem neúspechu s Dräxlmaieru v septembri 2006 ukončil v meste výrobu piva Heineken (Pivovar Gemer), keď presunul všetku produkciu piva pivovarov spoločnosti do Hurbanova. Po pivovaroch v Martine a Nitre tak firma ukončila výrobu piva aj v Rimavskej Sobote. Podľa vyhlásenia Heinekenu Slovensko spoločnosť k tomuto kroku donútili predovšetkým ekonomické a daňové faktory, ako i nepriaznivý vývoj na trhu s pivom. Rozhodnutie o zastavení prevádzky pivovaru v Rimavskej Sobote sa dotklo 160 zamestnancov pivovaru a jeho administratívy.

V roku 2007 očakávajú v meste realizáciu investície talianskej firmy Campagnaro Elettrotecnica Treviso, ktorá má odkúpiť areál bývalej tabakovej továrne. Ministerstva spravodlivosti chcelo tabačku prebudovať na väznicu, čomu však referendom obyvatelia vyslovili nesúhlas. Campagnaro v týchto priestoroch plánuje vyrábať komponenty do elektrotechnického vybavenia pre bielu techniku Siemens, Emerson a Whirlpool. Do dvoch rokov by mala firma zamestnať 200 ľudí.

V rámci Slovenska sledujeme aj medziregionálnu migráciu podnikateľských aktivít, najmä zo západu na východ. Uvažuje o tom firma Slovakia Synergy, s. r. o., Bratislava s výrobou polotovarov pre bižutériu a svietidlá, ktorá by mohla pre svoju výrobu použiť netypický „brownfield“ –  kasárne alebo priestor bývalého výrobného družstva Rimavan.SARIO pre región uvažuje aj s čínskym, indickým a nemeckým investorom.

Mesto sa zúčastnilo úspešne výzvy OP Priemysel a služby, kde v rámci projektu PI2G buduje podnikateľský inkubátor druhej generácie. Z eurofondov získala z požadovaných 6,5 mil. Sk takmer 2,6 mil. Sk. Rádovo absorbuje tento región veľké množstvo mäkkých projektových zdrojov spolufinancovaných ESF. To bolo často kritizované, že sa míňajú tieto prostriedky v synergickom účinku a a ich účinok sa neprajvil výrazne na poklese nezamestnanosti oproti celoštátnemu trendu.