Na nezamestnanosť mladých pôjde 280 mil. eur

zdroj wikimedia commons

Minister dopravy Ján Počiatek a eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn sa predbežne dohodli na realokácii časti z eurofondov na podporu zamestnávania mladých ľudí.

Eurokomisár tvrdí, že si vypočul návrhy ministerstva na presun eurofondov a teraz čaká na písomnú žiadosť. Dodal, že presun by mal prebehnúť veľmi skoro, pretože je v spoločnom záujme bojovať proti nezamestnanosti práve v tejto oblasti.

„Keďže budeme spolupracovať aj na príprave tejto žiadosti, predpokladám, že bude schválená veľmi rýchlo. Najneskôr do začiatku leta," vyhlásil Hahn, ale zároveň upozornil, že „záleží na kvalite žiadostí.“

Na nové programy zamestnanosti mladých pôjde celkovo 280 mil. eur z OP Konkurencieschopnosť a hospodársky rast a OP Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Slovensko tam preto chce presunúť finančné prostriedky aj z iných operačných programov.

Konkrétne pôjde o 100 miliónov eur z OP Informatizácia spoločnosti, 50 miliónov eur sa len presunie v rámci OP Zamestnanosť a sociálna inklúzia, ďalších 50 miliónov eur pôjde z OP Vzdelanie, 35 miliónov eur z OP Výskum a vývoj a 35 miliónov eur z OP Doprava.

OP Informatizácia je doteraz vyčerpaný približne na 10 %, OP Vzdelanie na 14 %, OP Výskum a vývoj na 22 % a OP Doprava na 26 %. Ide o operačné programy s najnižšou mierou čerpania. Zle je na tom ešte OP Životné prostredie s vyčerpanými 19 %, ale ten zase dosahuje vyššiu mieru kontrahovania ako zvyšné operačné programy.

Európska komisia podľa Hahna očakáva, že nová slovenská vláda bude mať vôľu zlepšiť čerpanie eurofondov. "Veľmi dôležitá je vysoká kvalita ľudí, ktorí budú s eurofondmi pracovať a zároveň je dôležitá aj istá kontinuita. Je to však v rukách vlády," uzavrel.

Špekulácie vraj nehrozia

Podľa ministra nehrozí, že by presun peňazí na podporu tvorby pracovných miest spôsobil prepúšťanie doterajších pracovníkov vo firmách a prijímanie mladých ľudí, na ktorých miesta sa bude vzťahovať podpora z eurofondov. „Toto riziko nie je to najväčšie," povedal.

Tvrdí, že záleží aj na kontrolných mechanizmoch a ako sa definitívne vyladia výzvy, ktoré budú použité v rámci týchto operačných programov.

"Realokácia je plánovaná do dvoch operačných programov a nejde celá suma do Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, ale aj Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. Myslím si, že je to zmysluplný krok, ktorý sa odhodlávame spraviť," dodáva Počiatek.

(EurActiv/TASR)

Brífing ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jána Počiatka a komisára EK pre regionálnu politiku Johannesa Hahna: