Návšteva expertov: Komisia ponúka Slovensku odborníkov na eurofondy

Zdroj: EC

Pomôcť samosprávam a organizáciám zlepšiť efektívnosť čerpania eurofondov by mohol program kolegiálnej výmeny skúseností, ktorý pripravila Európska komisia. O tejto možnosti vládu počas svojej dvojdňovej návštevy Slovenska informovala komisárka pre regionálnu politiku Corina Cretu. Brusel by mal na Slovensko vyslať expertov na problémové oblasti pri čerpaní eurofondov, ku ktorým patrí napríklad verejné obstarávanie.

„Môžete požiadať, aby sme vám poslali expertov a urobíme všetko pre to, aby sme vám pomohli vyriešiť konkrétne problémy. Musíte nám len povedať, akých odborníkov potrebujete a oni tu môžu stráviť dva až päť dní,“ povedala Cretu.

Komisárka uviedla, že Slovensko patrí medzi osem krajín únie, ktoré majú problém s nízkou absorpčnou schopnosťou, no vďaka úzkej komunikácii s Komisiou je možné problém riešiť.

Podľa premiéra Roberta Fica je pripravenosť Slovenska na nové programové obdobie pre čerpania eurofondov (2014 – 2020) vnímaná v EÚ ako jedna z najlepších. Dôkazom je podľa neho aj to, že Partnerská dohoda – ktorá je základným dokumentom nového programového obdobia – bola Slovensku schválená ako piatej členskej krajine v poradí.

Premiér pripomenul, že mať prístup k peniazom nestačí. „Musíme mať kvalitnú administratívu, musíme sa často boriť s geografickými prekážkami. Musíme prispôsobovať náročný proces verejného obstarávania čerpania fondov. Našťastie máme za sebou už pomerne veľa skúseností z prvého obdobia. Mnohým chybám sa postupne vyhýbame, preto idem s veľkým optimizmom do obdobia 2014 – 2020,“ dodal Fico.

Premiér verí, že aj peniaze z druhého programovacieho obdobia Slovensku pomôžu pri odstraňovaní rozdielov medzi tzv. starými a novými členskými štátmi.

Fico vyhlásil, že vláda si pri čerpaní eurofondov z dobiehajúceho obdobia 2007-2013 splnila svoju úlohu a zvyšok je už na prijímateľoch pomoci.

„Hovoríme o rôznych kanalizáciách, o rôznych podnikoch, ktoré sú zložené z akcií miest a obcí. My už nemáme zodpovednosť ani schopnosť dohliadnuť na to, ako tie mestá a obce zorganizujú verejné obstarávanie a kedy tie peniaze reálne minú. Ten termín je 31. december 2015, ale my nevieme prinútiť mesto alebo iného konečného prijímateľa mimo našej kompetencie,“ povedal Fico.

Podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (EĽS, KDH), ktorý sprevádzal eurokomisárku Cretu na časti programu jej návštevy, je si Slovensko nemôže dovoliť hazardovať s peniazmi z eurofondov.

 „Okrem toho, že tým pripravuje vlastných občanov o peniaze určené pre nich, robí zo seba nespoľahlivého partnera, ktorý podrýva dôveryhodnosť celej európskej politiky súdržnosti ako takej,“ uviedol Mikolášik.

„Nie je možné, aby sme nedokázali vyčerpať eurofondy, nepotrebujeme ich azda pri pohľade na vývoj zamestnanosti v dotknutých regiónoch? Bolo by maximálne nezodpovedné zopakovať v novom programovom období rovnaké chyby či dokonca celú históriu neschopnosti čerpania,“ dodal pri príležitosti návštevy eurokomisárky člen výboru Európskeho parlamentu pre regionálny rozvoj Mikolášik.

Na dôvody nedostatočného čerpania fondov sa nedávno pozrel aj Národný kontrolný úrad. Ako jeden z hlavných dôvodov podpriemerného čerpania vo svojej správe vyhodnotil vplyv politických cyklov a s tým súvisiacu vysokú fluktuáciu pracovníkov, ktorí majú v štátnej správe eurofondy na starosti.