Nemecko: municipality chcú kontrolu nad miestnou energetikou

Nemecko liberalizovalo energetický trh pred jedenástimi rokmi. Výroba a distribúcia energie sa prešli postupne do rúk veľkých spoločností, ako Vattenfall, E.ON či RWE. V posledných rokoch však na miestnej úrovni prebieha snaha o získanie energetiky do verejných rúk.

Už v roku 2003 mestá Dortmund a Bochum spätne odkúpili od veľkých energetických firiem municipálneho výrobcu energie Gelsenwasser. Na podobný krok sa pripravuje Hamburg – mestská spoločnosť by mala kúpiť od Vattenfall siete na distribúciu tepla a plynu, ktoré boli privatizované pred ôsmymi rokmi.

Nemecký energetický gigant E.ON sa zas pripravuje na vystúpenie zo spoločnosti Thüga, ktorá spája 110 miestnych dodávateľov energií.

Podľa Združenia municipálnych podnikov (VKU) nastane už čoskoro rozhodujúci moment. Tisícky licencií na dodávku elektriny a plynu do miest a obcí budú musieť byť renegociované a v rámci toho by mohli samosprávy uspieť na úkor veľkých firiem.

VKU a obhajcovia tohto posunu kritizujú „veľké monopoly“ za nedostatočné investície do miestnych sietí, nadmerné ceny, nedostatočnú starostlivosť o zákazníkov a pod. V diskusii v tlači však zaznievajú aj iné názory. Upozorňujú, že situáciu nemožno hodnotiť plošne, nie v každom prípade je „re-municipalizácia“ energetiky pre miestnu ekonomiku udržateľná. Okrem toho, ani tá nezabezpečí na miestnej úrovni vyššiu konkurenciu.