NR SR: Eurofondy torpédujú regionálny rozvoj

Krátka správa: 

Ešte pred pár týždňami cez médiá odkázali premiér Robert Fico a jeho národniarsky koaličný partner Ján Slota, že eurofondy nie sú a nebudú vnútropolitickým problémom. Ale turbulentné udalosti, ktorých sa prihodilo hneď niekoľko počas 19. schôdze parlamentu dávajú tušiť, že všetko ešte bude “úplne inak”. 

Novým unikátom Slovenska je odlišná “legislatívna kompatibilita”. Teda ide o inak chápané procesy, o ktorých píše vláda v svojich uzneseniach a následne zmeny, ktoré k tomu dá zas parlament.

Európa mala v eurofondoch jasno pred dvoma rokmi, ale Slovensko vplávalo na rozbúrené more novího programového obdobia EÚ (týka sa všetkých eurofondov) bez plachiet utkaných z dobrej legislatívy. SR nie je po 19. schôdzi ani o krok bližšie k celoštátnej úprave, ktorá by mala slúžiť aj ako kompas ďalším vládam. Prechodné právne vákuum rieši vláda cez uznesenia a viažúce sp nariadenia Európskeho parlamentu a Rady a dokumenty Európskej komisie, ktoré v predpísaných lehotách musí krajina preniesť do národnej legislatívy.

Ficov kabinet poslal už od vlaňajšieho leta asi poltucet zákonov a úprav, ktoré sa dotýkajú eurofondov a regionálnej politiky. Časť je z dielne ministra výstavby Mariana Janušeka (SNS) – nový zákon o podpore regionálneho rozvoja a o európskom zoskupení územnej spolupráce, so svojou troškou do mlyna sa prihlásil vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD) – zákon o eurofondoch a novela o kontrole v štátnej správe a s novinkami vo finančnej kontrole a vnútornom audite dorazil do národnej rady aj minister financií Ján Počiatek (Smer-SD). 

Najďalej pokročil v prerokovaní práve Čaplovičov zákon o pomoci poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva, ktorým sa už prehryzli parlamentné výbory. Avšak po navrhovaných zmenách poslaneckého klubu SNS okliešťujúcich právomoci vlády a posilňujúce výrazne kompetencie ministerstva výstavby a apele opozície na zapracovanie jasných pravidiel konfliktu záujmov, vicepremiér zákon z parlamentu stiahol.

Vicepremiérov návrh vidí ako certifikačný a audítorsky orgán pre všetky eurofondy vidí ministerstvo financií. Vo vláde schválený systém finančného riadenia pre poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka prenecháva túto funkciu rezortu pôdohospodárstva, ktoré už vybralo aj súkromného audítora. Vie teda vláda, čo robí a si myslí parlament?

Zákon o podpore regionálneho rozvoja stiahol z rokovania parlamentu sám minister Janušek. O konkrétnych dôvodoch jeho hovorca sa nevedel zatiaľ vyjadriť.  Opozičný poslanec za KDH, Rudolf Bauer v zákone kritizuje napríklad časové ohraničenie strednodobého dokumentu, že je až 10 rokov. To je podľa neho už dlhodobý koncepčný dokument. Dodáva k tomu úsmevne, že hádam sa len neprebíjajú medzi sebou, “keďže socializmus poznal päťročnice, Európska únia má sedemročnice, tak hádam to nie sú 2x päťročnice”. Tiež namieta voči ďalším odborným prvkom, ktorámi je vzťah-nevzťah PHaSR obce/mesta a vyššieho úzmeného celku.