Premiérka vyčlenila 700 tisíc eur na Program obnovy dediny

zdroj: flickr, autor: Tbass Effendi

Vláda sa tak zaviazala udržať osídlenie a zvýšiť životnú úroveň obyvateľov vidieckych regiónov. „Pre naplnenie tohto cieľa som, okrem podpory iných nástrojov Úradu vlády, akými sú Nórske a Švajčiarske finančné mechanizmy, iniciovala a podporujem Program revitalizácie krajiny, ktorý pomôže viac ako 500 obciam,“ vyhlásila Iveta Radičová. Okrem sumy 700 tisíc eur, ktoré premiérka vyčlenila zo svojej rezervy, poputuje na projekt z Enviromentálneho fondu tento rok ďalších približne 400 tisíc eur.

Program, ktorý by mal podľa Radičovej pomôcť vytvoriť takmer 1400 pracovných miest v priebehu dvoch rokov, už Úrad vlády predložil do pripomienkového konania.

Premiérka tento krok odôvodnila slovami, že dostáva v tejto oblasti príliš veľa počet žiadostí o podporu. „Tých žiadostí, ktoré prichádzajú na pomoc z rezervy premiérky vlády Slovenskej republiky, nie je jednoducho možné uspokojiť a potom je vždy problém zvoliť kľúč, spravodlivý kľúč, komu pomôcť, v akej výške, komu nepomôcť,“ cituje Radičovú portál Openiazoch. „Ak by sme ostali pri pôvodnom spôsobe financovania, uspokojíme iba necelých 30% žiadostí, pričom priemer za roky 1998 – 2010 je cca 23% podporených žiadostí,“ uvádza sa na stránke Úradu vlády.

Program obnovy dediny je projekt, ktorý už vyskúšali vo viacerých členských štátoch EÚ, vrátane Rakúska, Nemecka, Írska, či v Českej republike. Cieľom je podporiť vidiecke komunity k tomu, aby sa vlastnými silami snažili o rozvoj zdravého životného prostredia, zachovávanie prírodných a kultúrnych hodnôt vidieckej krajiny a rozvoj hospodárskych aktivít, uvádza Úrad vlády.

Počet aktivít sa vplyvom zvýšenia financií zvýši zo súčasných päť na 11 a prioritou bude podporiť obnovenie výrobných činností vidieka- teda tradičných remesiel a výroby miestnych vidieckych produktov, ako napríklad liečivé byliny, včelárstvo, výrobky z miestnych materiálov a podobne, ale aj podpora činností zameraných na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.