Problémy okolo eurofondov v ČR otriasajú kreslom ministerky školstva

Krátka správa 

Počas víkendu české médiá avizovali, že ministerka školstva Dana Kuchtová si vyslúžila žltú kartu a nad jej zotrvaním vo funkcii visí otáznik. Včera o tom informoval aj český EurActiv (EurActiv.cz, 17/IX/2007).

Kuchtová čelí kritike za to, že vedci, vysoké a stredné školy alebo poradenské vzdelávacie inštitúcie nedostanú dotácie včas. Kreslo sa pod ňou otriasa i preto, že proces implementácie eurodotácií zverila agentúre Czech Invest, ktorá patrí pod ministerstvo priemyslu a obchodu, ktoré je aj pod riadením inej vládnej koaličnej strany.

Brusel v minulosti kritizoval pripravenosť českých programov. V júni odstúpil z  postu námestníka na ministerstve Marek Mora, ktorý sa vrátil do rezortu z Európskej komisie. Teraz odborná verejnosť a aj niektorí politici zo Strany zelených žiadajú odvolanie ďalšieho námestníka Jaromíra Soukupa, ktorý zodpovedá za čerpanie fondov EÚ. Kritika sa valí na jej hlavu kvôli odchodu odborníkov na oblasť čerpania.

Brusel minulý týždeň pozastavil schvaľovaciu procedúru programov „Vzdelávanie pre konkurencieschopnosť“ za 50 miliárd korún (61 mld. Sk). Ohrozený je tiež program Výskum a vývoj pre inovácie, za ktorého prípravu od piatku prevzala zodpovednosť rada českej vlády pre výskum a vývoj.

O odchode ministerk sa rozhodne tento týždeň. Dana Kuchtová pre iDnes povedala: „…o peniaze neprídeme. Len možno prídu neskôr.“