Regióny môžu zlepšiť imidž EÚ, hovorí prieskum

Špeciálny prieskum Eurobarometer, ktorý sa realizoval koncom roka 2008 zistil, že podstatne väčšia časť respondentov (50 %) dôveruje viac samospráve než centrálnej vláde (30 %) alebo EÚ (47 %). V Rakúsku, Švédsku, Dánsku a Fínsku je toto číslo (dôvery lokálnym autoritám) až 70 %.

Na Slovensku je oproti európskemu priemeru všetko inak. Kým 70 % občanov dôveruje Európskej únii, krajskej alebo miestnej samospráve dôveruje len 45 %. Vláde verí len o jedno percento respondentov viac.

59 % opýtaných si myslí, že regionálne a lokálne autority majú „nedostatočný vplyv“ na  rozhodovanie v únii. Na Slovensku toto presvedčenia zdieľa 57 % opýtaných.

V prejave vo Výbore regiónov (CoR) podpredsedníčka Európskej komisie Margot Wallström zdôraznila práve tento aspekt a tvrdila, že krajská a miestna samospráva  „má dobrú pozíciu“ na to, aby mohla jednoduchým jazykom vysvetliť ako politiky EÚ ovplyvňujú každodenný život  regionálneho a lokálneho spoločenstva.

Pomôžu zvýšiť účasť v eurovoľbách?

Wallström, ktorá je eurokomisárkou pre komunikáciu požiadala Výbor regiónov, aby pomohol zvýšiť účasť v európskych voľbách.

Predseda výboru Luc Van den Brande dodal, že v časoch ekonomickej neistoty môže dať „dobrá voličská účasť Európe silnejšiu demokratickú základňu, ale aj dôležité ekonomické momentum“.

Podľa Van den Brandeho prieskum ukázal, že pre naplnenie cieľa EÚ – zlepšiť pochopenie európskych otázok verejnosťou a následne zvýšiť účasť na voľbách – „nie je iná cesta ako zapojiť predstaviteľov samospráva a ich inštitúcií, Výboru regiónov do rozhodovania v rámci EÚ“.

Politický analytik, ktorý si neželal byť menovaný pre EurActiv uviedol, že je to len „ďalšia prázdna rétorika zo strany Komisie a Výboru regiónov. Voľby sú už o tri mesiace a ak si Van den Brande a Wallström myslia, že regionálne autority poskytnú zázračné riešenie na problém katastrofálnej účasti v európskych voľbách, tak  klamú sami seba“.