Slovensko dostane od EÚ takmer 21 miliónov ako odškodné za povodne

foto: povodne na Slovensku, august 2010

„Žiadosť bola schválená v balíku žiadosti krajín, postihnutých rozsiahlymi povodňami v máji a júni 2010," uviedol pre TASR hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher. Potvrdilo sa tak, že Slovensko postihnuté povodňami dostane pomoc z európskeho fondu solidarity, ktorého vznik podnietili práve záplavy v Európe- tie v roku 2002 najsilnejšie zasiahli krajiny v oblasti pri rieke Dunaj, vrátane Slovenska.

V máji a neskôr v auguste 2010 zasiahli strednú Európu silné vytrvalé dažde, ktoré len na Slovensku spôsobili škody vo výške viac ako 561 miliónov eur. Najviac postihnutý bol pritom juh a východ krajiny, kde mnohí obyvatelia ostali bez príbytkov. Ako uviedol europoslanec Jaroslav Paška (SNS, EDF), „vznik povodňovej situácie predznamenal apríl 2010, ktorý bol z hľadiska priemernej globálnej teploty vzduchu zatiaľ najteplejším aprílom od roku 1880. Výpary z hladiny oceánov a morí spôsobili, že sa do atmosféry dostalo vzhľadom na ročnú dobu nadpriemerne veľké množstvo vodnej pary, a bolo len otázkou času, kedy a kde dôjde k jej kondenzácii a padaniu na zem vo forme dažďa“.

Už v júni preto Slovensko, spolu s ostatnými krajinami, požiadalo EÚ o  pomoc. „Požiadali sme Komisiu, aby okamžite prijala kroky na zaistenie toho, aby boli finančné prostriedky k dispozícii čo najefektívnejšie a najrýchlejšie sa bude dať,“ cituje Slovak Spectator slová europoslanca Vladimíra Vaňku.

Komisia odpovedala vyčlenením čiastky takmer 21 miliónov eur. Okrem Slovenska pôjdu prostriedky z fondu aj Poľsku, Maďarsku, Českej republike, Chorvátsku a Rumunsku. Slovensko už prostriedky z fondu, ktorý je určený na pomoc krajinám zasiahnutým prírodnou katastrofou, dostalo v roku 2005. Dôvodom bola silná víchrica v Tatrách v roku 2004, ktorá následne spôsobila kalamitu. Finančná pomoc sa vtedy vyšplhala na 5,67 miliónov eur.

Súčasnú pomoc musí ešte potvrdiť Európsky parlament a Rada.

Ročný rozpočet fondu solidarity je jedna miliarda eur. Okrem odškodnenia krajín poskytnutých povodňami v strednej Európe tento rok dostali finančné prostriedky aj Francúzsko- ktorého pobrežie na prelome februára a marca zasiahla silná veterná búrka Xynthia, či portugalský ostrov Madeira- kde si silné záplavové dažde vyžiadali minimálne 40 obetí a veľké škody na majetku a infraštruktúre.