Slovensko nevyšetrilo útok na Rómov, a preto zaplatí

zdroj: TASR

Incident sa stal 28. februára 2002 v podniku v obci Gánovce, ktorého majiteľka odmietla obslúžiť skupinu Rómov. Ten istý večer navštívila skupina maskovaných mužov s baseballovými palicami a železnými tyčami rómsku osadu, v ktorej žili aj Rómovia z podniku.

S údajne rasistickými pokrikmi vtrhli násilne do troch domov a fyzicky napadli troch ľudí, pričom dvom spôsobili zranenia. Zranenia jednej z obetí si vyžiadali hospitalizáciu na štyri dni.

Približne po hodine a pol prišla do osady polícia. Na druhý deň sa začalo vyšetrovanie vo veci ublíženia na zdraví, porušovania domovej slobody a poškodzovania cudzej veci. Neskôr bolo vyšetrovanie rozšírené aj o možný rasový motív.

Necelý mesiac po začatí vyšetrovania ho však vyšetrovateľ zastavil s odôvodnením, že sa nenašli dôkazy, ktoré by umožňovali obviniť konkrétnu osobu a to napriek tomu, že obete možných útočníkov identifikovali. Po odvolaní sa voči zastaveniu vyšetrovania a intervencii prokurátora, vyšetrovanie pokračovalo. 26. júna 2002 však bolo opäť zastavené z rovnakých dôvodov.

ERRC (European Roma Rigths Centre) a LHRA (Liga aktivistov pre ľudské práva) podali proti tomuto postupu sťažnosť na Ústavnom súde, ktorý ju však zamietol.

Obe ľudskoprávne organizácie sa preto v roku 2003 obrátili na Európsky súd pre ľudské práva kvôli porušeniu čl. 3 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý hovorí o zákaze mučenia, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania a čl. 14, ktorý hovorí zase o zákaze diskriminácie.

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že slovenské orgány nezabezpečili právo na účinne vyšetrovanie v porušení čl. 3, nie však v porušení čl. 14. Slovensko musí na základe verdiktu zaplatiť poškodeným osobám dohromady sumu 55 000 eur.

Dvom osobám, ktoré utrpeli zranenia, zaplatia slovenské orgány po 10 000 eur a siedmym po 5 000 eur.