Spor o eurofondy na roky 2007 – 2013 pokračuje

 

Krátka správa:

Minister výstavby a regionálneho rozvoja za SNS Marián Janušek v piatkovom aktualizovanom návrhu NSRR 2007 až 2013 nezohľadnil až 12 zásadných pripomienok vlády z rezortov, ktorým šéfujú nominati Smeru.

 Ako píše SME (3.10.2006), o “zhruba 420 miliárd korún, ktoré môže Slovensko čerpať z eurofondov v najbližších siedmich rokoch, zvedú ministerstvá zrejme ešte boj.” Pravda (2.10.2006) poznamenáva, že “v poslednej verzii strategického rámca sa neprijala veľká časť pripomienok ministrov Smeru, najmä ministra financií Jána Počiatka a ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Tí bojovali najmä o zvýšenie peňazí na infomatizáciu a znalostnú ekonomiku. SME upozorňuje, že vláda bude možno musieť riešiť aj Janušekov kompetenčný spor s vicepremiérom Dušanom Čaplovičom zo Smeru. Čaplovič žiada, aby rozdeľovanie peňazí nezosúlaďovalo ministerstvo výstavby, ale Úrad vlády.

Uspel však minister dopravy Ľubomír Vážny. Na diaľnice pôjde nakoniec viac peňazí z eurofondov, ako navrhol minister výstavby. Ministrovi dopravy Ľubomírovi Vážnemu sa ako jedinému ministrovi Smeru podarilo vylobovať viac z eurofondov na roky 2007 až 2013. “Peniaze na operačný program doprava, ktorý smeruje najmä do diaľnic a železníc, sa zvýšia. Predbežne sme sa dohodli na 3,2 miliardy eur. Budovanie diaľnic je priorita vlády,” povedal Vážny. Rezort výstavby na tento program, najmä na diaľnice pridal 700 miliónov eur. Predchádzajúca vláda navrhovala až 3,4 miliardy eur. Program pre dopravu je najväčším programom z eurofondov. Vážnemu sa podarilo presadiť aj financovanie letiska či autobusovej dopravy. MDPT však nepochodilo v boji o zvýšenie peňazí na informatizáciu, kde postupovali spoločne s MF a MK.

Pravda upozorňuje aj na fakt, že peniaze v programe výskum a vývoj, čo je vlastne znalostná ekonomika, budú úplne v rukách ministerstva školstva bez prepojenia na výrobu a priemysel – na skutočné fabriky a podniky. Ministerstvo hospodárstva podľa súčasného zverjeneného dokumentu nebude riadiť ani usmerňovať nijaký z programov a bude odtrhnuté od peňazí na výskum a vývoj a od znalostnej ekonomiky. Rozhodnutie kritizovala Akadémia vied aj zamestnávatelia. Hovorca ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, Miroslav Bátovský povedal, že najzásadnejšiu výhradu má ministerstvo hospodárstva, ktoré žiada vznik samostatného programu Priemysel a služby. Chce ho aj riadiť, s čím však MVRR nesúhlasí.

Eurofondy na cieľ Konvergencia a Konkurencieschopnosť a zamestnanosť pôjdu celkovo cez osem programov, jeden z toho je program pre technickú pomoc a jeden program špeciálne pre bratislavský región. Okrem toho budú osobitne riadené peniaze na územnú spoluprácu a poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Slovensko sa zúčastńuje aj na centralizovaných aktivitách kooridnovaných priamo Bruselom, ako je rámcový program pre vedu a výskum, program SOCRATES a jeho podprogramy, Mládež a ďalšie iniciatívy.