Starostovia dostanú extra prostriedky na energetické projekty

zdroj: flickr, autor: Marinco Kojdanovski

V Bruseli sa včera (4. mája) stretla Kancelária Dohovoru starostov, ktorá sa od svojho založenia v roku 2008 teší za svoju činnosť chvále zo strany európskych lídrov- a to aj napriek tomu, že operuje s relatívne skromným rozpočtom 15 miliónov eur ročne.

Prostriedky sa vyčlenili vo forme grantového fondu, ktorý spravuje Európska investičná banka, na podporu energetickej efektívnosti a trvaloudržateľných energetických projektov v európskych mestách a regiónoch.

Komisia teraz navyše prisľúbila, že finančné prostriedky na tieto projekty výrazne zvýši pomocou nevyužitých prostriedkov zo záchranného balíka EÚ.

Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger včera na podujatí v tejto súvislosti naznačil, že pôjde o sumu približne 115 miliónov eur. On osobne pritom bude tlačiť na to, aby sa významná časť z týchto prostriedkov použila na podporu miestnych a regionálnych energetických projektov. „Očakávam od týchto fondov silný pákový efekt,“ dodal.

Starostovia a ich zástupcovia tento návrh nadšene privítali, hoci mnohí z nich dodali, že „už bolo na čase“, aby Komisia „dala peniaze do rúk, ktoré ju živia“. Zdôraznili tým úlohu miest a miestnych úradov, ktoré sú kľúčové pre presadzovanie a uskutočňovanie reforiem v oblasti energetiky.

Generálny tajomník lobingu miest Eurocities Paul Bevan pre EurActiv povedal, že hoci sú navrhované prostriedky „skôr nízke a prichádzajú pomerne neskoro“, bez ohľadu na to môžu vo veľkom ovplyvniť situáciu.

„Mestá už chcú jednať,“ dodáva, hoci nie je jasné, kedy sa tento nový fond založí. Hovorca Európskej komisie pre EurActiv povedal, že najprv musí získať súhlas na alokovanie 115 miliónov nepoužitých prostriedkov do inej oblasti a až potom môže padnúť rozhodnutie o vytvorení nového finančného mechanizmu pre oblasť energetiky.

Komisia tiež predpokladá, že podľa najlepšieho scenára by mohli nové prostriedky slúžiť aj ako ťahúň pre investície z Európskej investičnej banky či Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Oettinger dokonca povedal, že týmto spôsobom by sa rozpočet na túto oblasť mohol vyšplhať na 2,5 až 2,8 miliardy eur. „Ak bude silný pákový efekt.“

Starostovia teraz od Komisie očakávajú rýchle jednanie, keďže spomínané prostriedky je potrebné využiť do konca roku 2010.