Švajčiarsko podporí nových členov EÚ čiastkou 22,5 mld. Sk

Krátka správa:

Švajčiarska vláda poskytne finančné prostriedky na rozvoj nových a najmenej rozvinutých členských štátov Únie. Konkrétne sa bude jednať o podporu projektov, ktoré sa týkajú sociálneho a ekonomického rozvoja, životného prostredia, zdravia, dopravy a výskumu.

Peniaze budú môcť nové členské krajiny čerpať behom nasledujúcich desiatich rokov. Prvé platby by sa mali uskutočniť v roku 2007. Hlavnými príjemcami švajčiarskej pomoci budú Poľsko (489 miliónov švajčiarskych frankov), Maďarsko (131 miliónov), a Česká republika, ktorá obdrží 110 miliónov švajčiarskych frankov. Slovensku má pripadnúť 1,5 miliardy korún. Na aké konkrétne projekty budú peniaze využité, o tom rozhodnú predstavitelia Švajčiarska a prijímajúce krajiny.

Finančné prostriedky sú EÚ poskytnuté na základe dohody, ktorú podpísali zástupcovia Únie a švajčiarskej vlády vo februári 2006. Návrh mal silnú podporu vlády a väčšiny švajčiarskych politických strán a ekonomických organizácií, proti bolo pravé krídlo zastúpené Švajčiarskou ľudovou stranou (SVP). Výmenou za to Švajčiarsko získa prístup na trh a možnosť podieľať sa na jednotlivých programoch a aktivitách EÚ.

Rozhodnutie o prevedení danej čiastky EÚ muselo byť schválené obyvateľmi Švajčiarska v referende. To sa konalo v nedeľu 26. novembra 2006. Referenda sa zúčastnilo 45% voličov, pričom 53,2 % hlasovalo za.

Švajčiarska ministerka zahraničných vecí Micheline Calmy-Rey vyhlásila: „Švajčiarsko ukázalo, že je na medzinárodnej scéne dôveryhodným partnerom.“ Dodala, že „kladný výsledok hlasovania dovolí Švajčiarsku pokračovať v politike bilaterálnych zmlúv s Bruselom“.

Podobné stanovisko zastáva švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung, ktorý uvádza, že „krajina sa ukázala ako spoľahlivo jednajúci partner, ktorý je pripravený zdieľať finančné bremeno východného rozšírenia EÚ“.

Hovorca švajčiarskej Federácie odborových zväzov Pietro Cavadini, ktorá zákon podporovala, povedal: „Pomoc pri budovaní východnej Európy je otázkou solidarity. Ale je to aj v našom vlastnom záujme. Ak zákon občania zamietnu, bude to považované za akt nepriateľstva. Švajčiarsko bude v ťažkej situácii, aby pred EÚ svoj postoj obhájilo. Atmosféra by sa zmenila, som o tom presvedčený.“

Švajčiarsko sa označuje za najbližšieho suseda únie, a to aj preto, že je tretím najväčším obchodným partnerom únie po USA a Číne. Približne 800-tisíc občanov krajín EÚ žije a pracuje vo Švajčiarsku. Švajčiarska vláda i väčšina politických strán občanom schválenie zákona odporúčala, prieskumy verejnej mienky pred referendom však ukazovali tesný výsledok.