Talianske regionálne voľby prekvapili, poznačila ich kríza

Na voľbách do trinástich z 20 talianskych regiónov sa zúčastnilo približne 65 percent z 40 miliónov voličov. Jedenásť regiónov pritom pred voľbami ovládala opozičná Demokratická strana. V súčasnosti je situácia vyváženejšia, keďže koalícia bude ovládať šesť z trinástich regiónov.

Regionálne voľby mnohí vnímali ako hlasovanie o dôvere voči Berlusconiho koalícii, ktorú tvorí jeho strana Ľudia slobody spolu s federalistickou a protiimigračnou Severskou ligou, a Hnutím za autonómiu.

„Tieto voľby sú veľmi dôležité, lebo dávajú pocítiť akú podporu má Berlusconi v krajine, a relatívnu silu rozličných strán v jeho koalícii,“ povedal v rozhovore pre Reuters o výsledku profesor politológie na American University of Rome James Walston .

Pred voľbami pritom prieskum ISPO pre taliansky denník Corriere della Sera ukazoval, že podpora súčasnej Berlusconiho vlády klesla na 39 percent a 17 percent voličov sa nerozhodlo, či vôbec bude hlasovať po nedávnych škandáloch.

Členka opozície z Demokratickej strany Sandra Gozi sa k pomerne nepriaznivým výsledkom pre ich stranu vyjadrila: „Voliči už majú dosť tých istých tvárí a rovnakých prejavov počas posledných 15 rokov. Máme pred sebou dlhú cestu. Nie sme pripravení ponúknuť dobrú alternatívu, ktorú táto krajina potrebuje,“ povedala pre Financial Times.

Volebná účasť bola najslabšia za posledných 15 rokov. Podľa opozičného poslanca je „problémom politickej triedy to, že nemajú odpovede na hospodárske ťažkosti spôsobené finančnou krízou,“ cituje britský Daily Telegraph. Krajinu totiž zasiahla najhoršia kríza od čias Druhej svetovej vojny, a talianski voliči mali pocit, že kampaň na túto situáciu nedostatočne reaguje.

„Taliani sú pesimistickí, zaujíma ich zamestnanosť, ekonomika, ich kúpyschopnosť a udržateľnosť systému sociálnej starostlivosti,“ zatiaľ čo volebná agenda sa zameriavala na justíciu, korupciu a škandály, cituje New York Times Nanda Pagnoncelliho z tamojšieho volebného inštitútu Ipsos. „Takže občania obzvlášť vystavení pôsobeniu krízy sa rozhodli odpovedať tým, že nevolili,“ dodáva.

To potvrdzujú aj slová 45-ročného ochrankára z Ríma, ktorý povedal: „Vždy som volil. Toto je prvý raz, čo nie. Som už jednoducho unavený z celej tej situácie a nič sa nemení,“ cituje jeho slová agentúra AP.

Koalícia získala štyri regióny

Berlusconiho koalícia troch strán získala vo voľbách južné regióny Kalábriu a Kampániu s mestom Neapol, v ktorých dovtedy vládla Demokratická strana. Väčší boj sa očakával v regióne Lazio, kam spadá aj hlavné mesto Rím, a v Piedmone.

Výsledky v Laziu boli napokon veľmi tesné, a víťazne z nich vyšla stredopravicová Renata Polverini, ktorá porazila opozičnú kandidátku a bývalú eurokomisárku Emmu Bonino. Demokratickej strane pritom poškodil nedávny škandál, keď v októbri minulého roka bývalý regionálny líder Lazia, opozičný Piero Marrazo odstúpil po tom, čo preniklo na verejnosť jeho stretnutie s transsexuálnom. Marrazo bol pritom v tom čase ženatý a má tri dcéry. Bývalá eurokomisárka Bonino je tiež známa svojimi liberálnymi názormi v oblasti eutanázie a potratov, pre čo sa stala personou non grata vo Vatikáne.

Analýza jednotlivých strán zasa preukázala, že v týchto voľbách zaznamenala prekvapujúce víťazstvo Severná liga, ktorá uspela najmä v tradicionalistických a bohatých severských regiónoch. Okrem Veneta sa strane podarilo získať kreslo aj v Piedmonte, kde Robert Cota porazil opozičnú kandidátku a predsedkyňu Výboru regiónov EÚ Mercedes Bresso. Tá teraz príde aj o svoje predsedníctvo vo Výbore. Do funkcie ju pritom zvolili len nedávno ako prvú ženu.

V reakcii na výsledky líder Severskej ligy Umberto Bossi povedal, že voľby vyhrali na základe prísľubu reforiem a federalizmu. „Na severe ľavica viac neexistuje,“ poznamenal na margo opozície.

Aj tento krát sa predvolebná kampaň nevyhýbala slovným potýčkam. Len niekoľko dní pred voľbami Berlusconi o opozičnej kandidátke Bressovej pred novináromi povedal: „Viete, prečo má Bresso stále zlú náladu? Je to preto, že každé ráno keď vstane sa na seba musí pozrieť do zrkadla pred tým, ako si na seba nanesie mejkap,“ cituje britský Daily Mail.

Bresso mu na to však odpovedala, že rozhodne nosí menej mejkapu ako on a aspoň sa neznížila k chirurgickému zákroku. O Berlusconim je pritom známe, že podstúpil kozmetické úpravy.

Ľavici sa však podarilo udržať si svoje tradične silné regióny Toskánsko, Umbriu, Liguriu, Marche či Emiliu Romagnu.