Trest za predražené eurofondy

Autor: Štefan Puškáš Zdroj: TASR

Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR sa boli informovať o krokoch MF, ktoré majú viesť k objasneniu nezrovnalostí pri čerpaní eurofondov.

Podľa ministra financií, Petra Kažimíra, jeho rezort už viac ako mesiac pracuje na opatreniach, ktoré sú súčasťou akčného plánu na zásadnú zmenu súčasného systému auditu.

"Keďže sme namiesto politických divadielok orientovaní na výsledok, budeme veľmi pozorne sledovať aj tempo, aj obsah avizovaného riešenia a tlačiť na to, aby viedlo k skutočnej zmeny,“ komentoval Procházka.

Centrálna kontrola čerpania eurofondov

V budúcnosti by mohla byť kontrola čerpania finančných prostriedkov z fondov EÚ výhradne v rukách Ministerstva financií, uviedol štátny tajomník rezortu Peter Pellegrini. Podľa neho sa vláda zaoberá myšlienkou centralizácie auditu na úroveň MF. Čo by znamenalo, že iné rezorty by už kontrolu čerpania eurofondov nevykonávali. To by so sebou prinieslo tlak na posilnenie personálnej kapacity ministerstva a zároveň zlepšenie metodiky auditu.

Centralizovaná kontrola by sa mohla uplatniť v celom kontrolnom aparáte štátu. Budúcnosť môže priniesť zmenu v spôsobe výkonu kontroly a zákonom definovať jedinú organizáciu, ktorá bude zodpovedať nie len za kontrolu čerpania eurofondov, ale aj narábanie s verejnými zdrojmi ako takými," informoval Pellegrini.

Audity sa budú znova preverovať

Dvojstupňová slovenská kontrola uznala aj tie projekty, ktoré boli podľa Európskych audítorov plné závažných pochybení.

Jednalo sa napríklad o manipuláciu pri výbere projektov, niekoľko násobné predraženie niektorých veľkých položiek, manipulácia verejných obstarávaní a ďalšie problémy, vymenoval Beblavý.

Ministerstvo chce zistiť, či došlo k pochybeniam pri výkone „Začína sa robiť vzorka reauditov. To znamená, že podľa vzorky, ktorú nám schválila EK, sa urobí následná kontrola predchádzajúcich auditov tak, aby ju nevykonával pôvodný audítor, ale nový audítor," priblížil štátny tajomník Pellegrini.

(EurActiv/TASR)