Výbor regiónov povedie Talianka, ale možno len krátko

foto: nová predsedkyňa Výboru regiónov Mercedes Bresso

Bressovej víťazstvo je výsledkom intenzívneho politického vyjednávania medzi troma hlavnými politickými skupinami Výboru regiónov: ľudovcami (EPP- 130 členov), socialistami (S&D – 127 členov) a liberálmi (47 členov).

Novú predsedkyňu v hlasovaní nakoniec podporilo až 230 z 255 členov prítomných na hlasovaní, čo dokazuje, že včerajšie jednanie za zatvorenými dverami bolo úspešné. Dvadsať päť hlasov, ktoré sa zdržali, pochádzajú od tých členov, ktorí sa na dohode nepodieľali.

Vo svojom prejave k plénu Výboru regiónov Bresso prisľúbila, že bude pokračovať v posilňovaní regionálnych zhromaždení rovnako ako jej predchodcovia Belgičan Luc Van den Brande a Francúz Michel Delebarre.

Zdôraznila tiež nové právomoci, ktoré Výbor regiónov vstupom Lisabonskej zmluvy do platnosti získal, no varovala: „Nemali by sme zabúdať, že táto zmluvy bude len tým, čo z nej spravíme.“ Prízvukovala najmä potenciál na zlepšenie teritoriálnej spolupráce a občianskej iniciatívy.

Bressovej marcové voľby spôsobuje obavy

Napriek novo nadobudnutým možnostiam, ktoré jej ako predsedu Výboru regiónov priznáva Lisabonská zmluva, však nie je možné ignorovať otáznik, ktorý visí nad jej zotrvaním vo funkcii v súvislosti s voľbami v Piedmonte.

„Kvalita politických zástupcov sa meria pomocou volieb. Dnes som uspela vo voľbách o post predsedu Výboru regiónov, no budúci mesiac budem čeliť verdiktu volieb v mojom vlastnom regióne,“

povedala Bresso.

V marcových voľbách v Piedmonte bude jej hlavným oponentom kandidát Roberto Cota. Ten je členom krajne pravicovej Severskej ligy, ktorá má svoje zastúpenie aj vo vláde Silvia Berlusconiho.

Hoci Berlusconiho strana PDL (Ľudia slobody) volila spolu s ostatnými socialistami za to, aby bola predsedkyňou Bresso, niektorí členovia boli voči jej osobe skeptickí a považujú jej kandidatúru vhľadom za načasovanie za nútenú.

Ak Bresso v marcových voľbách nedosiahne víťazstvo, čelí dvom možnostiam: môže buď rezignovať alebo sa udržať pri moci tým, že bude vymenovaná do určitej reprezentačnej funkcie.

Hoci druhá spomenutá možnosť by bola technicky v rozpore s praktikami Výboru regiónov ustanovených v Zmluve z Nice z roku 2002, už jej predchodca Luc Van den Brande na túto možnosť pre Bresso upozornil.

Van den Brande sa o znovuzvolenie neuchádzal po tom, čo v júni 2009 skončilo jeho obdobie vo flámskom parlamente. Namiesto toho mu belgická vláda – stredopravicová ako Van den Brande – vyčlenila reprezentačnú funkciu ako člena Konzultačnej federálnej komisie Belgicka pre európske záležitosti.

Podobný osud pre Bresso je však nepravdepodobný, keďže ako členka stredoľavicovej opozície by sa musela spoľahnúť na stredopravicovú vládu Silvia Berlusconiho, aby jej pridelil reprezentačnú funkciu. Navyše, Bresso podobnú možnosť počas svojho inauguračného prejavu vylúčila.

Pozície

Predsedkyňa Výboru regiónov Mercedes Bresso tvrdí, že „ako zástupcovia regiónov a miest by sme mali na prvom mieste využiť nové nástroje na zabezpečenie teritoriálnej súdržnosti. To znamená, že musíme niektorým štátom vysvetliť, že regionálna politika je komunitná politika.“

„Je to ešte naliehavejšie v okamihu, keď sme pri diskusiách o finančných perspektivách po roku 2013 svedkami znovu sa vynárajúcich hlasov tlačiacich na renacionalizáciu regionálnej politiky,“ podčiarkla Bresso.

Taliansky člen Parlamentu Oreste Rossi (Severská liga) podotkol, že „načasovanie tohto hlasovania o predsedovi nebolo ideálne. Navyše, toto ponúka Mercedes Bresso publicitu pred nadchádzajúcimi voľbami vlády v Piedmonte. Ak by sa toto hlasovanie o niekoľko mesiacov pozdržalo, bolo by to určite spravodlivejšie.“

„Napriek tomu však vnímam zvolenie Bresso na tento prestížny post, najmä s ohľadom na nízke zastúpenie Talianska v inštitúciach EÚ: stratili sme post predsedu Európskeho parlamentu a Vysokého predstaviteľa, jeden za druhým. Zvolenie Talianky za predsedkyňu Výboru regiónov, hoci odlišných politických farieb, je preto vítanou udalosťou,“ dodal Rossi.