Lídri Európskej únie sa na budúci týždeň (23-24. október) stretnú, aby sa dohodli na klimatických a energetických cieľoch, ktoré má únia dosiahnuť do roku 2030.
V poslednom návrhu Komisie sa uvádza záväzný cieľ redukcie skleníkových plynov o 40% v porovnaní s úrovňou v roku 1990, 30% zvýšenie energetickej účinnosti a aspoň 27% podiel obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe únie.
Členské štáty sa zhodujú iba v prípade záväznosti prvého cieľa. O tom, či budú právne záväzné aj ostatné dva ciele sa rozhodne až na budúci týždeň.
Napríklad Británia či Cyprus nesúhlasia so záväznými cieľmi energetickej účinnosti a podielu obnoviteľných zdrojov. Naopak Nemecko a Portugalsko chcú všetky tri ciele právne vymáhateľné a nastavené na 30%.
Navyše, Nemecko či Dánsko chcú do zmluvy zakomponovať formuláciu v podobe „aspoň 40% zníženie emisií skleníkových plynov“ namiesto konkrétneho čísla, čo by malo viesť k ešte väčšiemu zníženiu emisií CO2.
Krajiny Vyšehradskej štvorky, Rumunsko a Bulharsko už v septembri avizovali, že budú podporovať len jeden záväzný cieľ. Zároveň požadovali do zmluvy zahrnúť aj princíp solidarity s nízkopríjmovými krajinami v podobe kompenzačného mechanizmu.
Tabuľku s vyjednávacími pozíciami jednotlivých štátov môžete nájsť tu.
EurActiv.com