Poľská aktivistka: Časy slušnosti sú za nami, silný jazyk je potrebný

Aktivisti environmentálnej organizácie Greenpeace vešajú banner s nápisom "Nie sme samé" na podporu protestov proti sprísneniu interrupcií v Poľsku. 30. október, Varšava. [EPA-EFE/ RADEK PIETRUSZKA]

Používame silný jazyk, aby sme vytvorili kontrast: kontrast medzi lžami, ktoré slušným jazykom opakuje súčasná vláda a expresívnym jazykom v uliciach, hovorí v rozhovore pre EURACTIV.pl KLEMENTYNA SUCHANOW.

Klementyna Suchanow je spisovateľka, aktivistka a organizátorka celoštátneho štrajku žien (Ogólnopolski ).

Celý svet sleduje ako tisícky Poliakov protestujú proti sprísneniu potratov. Aké zmeny chcete dosiahnuť?

Po prvé, chceme aby vláda odstúpila. To je to, čo ľudia žiadajú. Chcú zmenu. Protesty sa týkajú viacerých problémov, sprísnenie potratov bolo ale poslednou kvapkou k tomu, aby sme vyšli do ulíc. Demonštruje sa aj kvôli situácii umelcov, zdravotníctva, vzdelávania a proti kampani namierenej na komunitu LGBT. Preto sú protesty také veľké.

Neobávate sa, že rôzne všeobecnejšie protivládne slogany prehlušia a nahradia pôvodný cieľ, teda prístup k interrupciám?

Nie, neobávame sa toho. Ako organizácia Strajk Kobiet budeme vždy presadzovať a chrániť práva žien. Všimli sme si, že je v našom okolí veľa ľudí, ktorí nemajú platformu na vyjadrenie svojich požiadaviek a vnímali nás ako silné hnutie, pri ktorom sa môžu zhromaždiť. To, že sme sa spojili neznamená, že sme zabudli na náš pôvodný cieľ. Nič sa nedá v Poľsku docieliť bez rešpektu a pozornosti voči právam žien.

Je zrejmé, že vládnuca strana PiS našim požiadavkám nevyhovie, a preto nás spája spoločný odpor voči nej. Kým nám nevyhovie, budeme proti nej spolu protestovať.

Kaczyňski: Ak nás Únia neprestane vydierať, Poľsko zablokuje plán obnovy

Poľsko bude vetovať európsky ozdravný fond po koronakríze a dlhodobý rozpočet EÚ, pokiaľ Brusel neprestane krajinu vydierať a ohrozovať jej kultúrnu identitu a suverenitu, povedal poľský vicepremiér a predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski.

Problém je, že opozičné strany, aj tie ktoré sa nazývajú liberálne, nie sú plne presvedčené o dôležitosti práv žien pre spoločnosť. Na druhej strane, od roku 2016 berú naše požiadavky čoraz vážnejšie, aj keď niektorým to trvalo dlhšie. Je to aj tým, že sme na nich konštantne tlačili.

Napríklad, v posledných prezidentských voľbách kandidát Občianskej platformy Rafał Trzaskowski  postavil práva žien do čela svojho programu. Vidno, že tieto kruhy lepšie chápu význam týchto práv. Napriek tomu vnímame priestor na zlepšenie a budeme vyvíjať tlak nie len na vládnucu ale na všetky politické strany.

Niektoré ohlasy poukazujú na vulgárne bannery a slogany, ako aj na útoky na katolícku cirkev, ktoré sú súčasťou vášho protestu. Mnohí tvrdia, že tento postup je kontraproduktívny, lebo útoky na kostoly urážajú veľa Poliakov. Ako na to reagujete?

Som unavená z týchto komentárov. Ak s tým máte problém, choďte von a skúste presvedčiť demonštrantov, aby sa vyjadrovali inak. Jednoducho, ak sú nahnevaní, nedá sa s tým nič robiť.

Ako lingvistka viem, akú má jazyk silu. Nejde len o poskytovanie a prenášanie informácii, ale aj o vyjadrovanie emócií. Používate iný jazyk, keď ste zamilovaný a iný keď ste nahnevaný. Je to prosté. Pokiaľ ide o protesty, radšej by som vašu otázku otočila a spýtala sa: Počúvajte, miesto toho, aby ste sa sústredili na jazyk, akým ľudia hovoria, skúste viac vnímať ich emócie, dobre? Pretože, to je to, na čom záleží.

Časy, keď sme sa snažili o slušnosť a politickú korektnosť sú za nami, čo komunikujeme aj našimi sloganmi. Používame silný jazyk, aby sme vytvorili kontrast: kontrast medzi lžami, ktoré slušným jazykom opakuje súčasná vláda a expresívnym jazykom v uliciach. Rozhodli sme sa pre tento spôsob, lebo naša vojna sa týka aj jazyka.

Ako budete pokračovať v protestoch v prípade, že poľská vláda zavedie ďalšie obmedzenia proti šíreniu pandémie?

Začali sme protestovať v časoch pandémie, takže musíme počítať s viacerými obmedzeniami. Naopak, nezdá sa že by ľudia boli ochotní sa vzdať práva slobody prejavu. Povedala by som, že už len tým, že idú do ulíc v týchto časoch, dokazuje aký silný je ich záväzok voči ľudským právam. Nehovorím, že zdravie by nemalo byť dôležité, ale vidíme, že tieto hodnoty sú prioritnejšie.

Poľsko je len jeden prípad, ďalším je Bielorusko. Protestuje sa na rôznych miestach vo svete, aj v Spojených štátoch. Neexistuje spôsob, ako odradiť ľudí od toho, aby sa vyjadrovali svoj názor. Lockdown ani riziko nákazy ich nezastaví.

Európska stratégia rodovej rovnosti: Podstata Istanbulského dohovoru, kvóty pre firmy a transparentnosť v platoch

Nová európska stratégia rodovej rovnosti obsahuje viacero opatrení, ktoré sa na Slovensku netešia veľkej podpore.

Ako môže európske spoločenstvo podporiť demonštrujúcich v Poľsku?  

Chcem, aby Európania pochopili, že to, čo sa deje v Poľsko sa týka všetkých nás. Nie je to o tom, že Poliaci sú zlí a preto podliehajú zlým príkladom a zlej vláde. Žijeme v časoch dezinformácií, ktoré sa šíria všade. Momentálne nás kroky poľskej vlády ťahajú von z EÚ.

Som si istá, že ľudia si toto neželajú. Podľa prieskumov je až 80 percent domáceho obyvateľstva za zotrvanie Poľska v EÚ. Ako občania EÚ sa snažíme cez protest proti nespravodlivému zaobchádzaniu, aj vás ochrániť pred vírusom polo-autoritatívneho vládnutia skôr, ako sa rozšíri do ostatných krajín Únie.

Nalieham na vás, aby ste predtým, čo sa deje v Poľsku nezatvárali oči. Prosím, neobviňujte nás za to, čo robíme a nehovorte, že nie sme plnohodnotní občania EÚ alebo, že si to nezaslúžime. Bojujeme aj za vaše práva.