Ak poľskí poslanci zrušia jednu z troch výnimiek v zákone o potratoch, obmedzia 98 percent z nich

Protest v Štetíne. [EFE-EPA/Poland Out/Marcin Bielecki]

Necelý mesiac pred prezidentskými voľbami chcú Poliaci sprísniť potratový zákon. Zamedziť potratom by sa ponovom malo aj v prípadoch, kedy testy preukážu poškodenie plodu. Počas pandémie preto masívne protestujú obyvatelia v oknách, v autách aj na sociálnych sieťach.

Poľskí zákonodarcovia dnes (15. apríla) popoludní prerokujú obmedzenie potratového zákona a obmedzenie sexuálnej výchovy. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) chce zákon sprísniť napriek kontroverznosti témy medzi verejnosťou. Poliaci sú v otázke rozdelení, no PiS v nej vidí šancu podporiť konzervatívne hodnoty v krajine.

Prvý návrh, ktorý do parlamentu predložila občianska iniciatíva s podpismi od vyše 830 tisíc Poliakov, požaduje odmietnuť potrat v prípade, že by prenatálne testy preukázali vážne a nezvratné poškodenie plodu. Ide pritom o jednu z troch výnimiek, pri ktorých je potrat v Poľsku povolený. Ďalšími sú incest alebo znásilnenie, teda trestný čin, alebo zdravotné riziko pre matku.

Poškodenie plodu je v Poľsku až v 98 percentách dôvodom, prečo sa ženy rozhodnú umelé prerušenie tehotenstva podstúpiť.

Ženy a moc v strednej Európe: Beh s batohom na dlhú trať

Napriek skromnému pokroku sú ženy vo vyšehradskom regióne stále skôr objektom, ako aktérom skutočnej mocenskej politiky. Ilustratívne pôsobia debaty o kampani #MeToo, rodových kvótach alebo Istanbulskom dohovore.

Obmedzenie sexuálnej výchovy

Súčasťou rokovaní parlamentu bude aj druhá občianska iniciatíva pod názvom „Zastavte pedofíliu“. Tresty odňatia slobody navrhuje pre tých, ktorí „propagujú alebo schvaľujú zapojenie maloletých do sexuálnej činnosti“, a to „vykonávaním činností, ktoré súvisia s výchovou, vzdelávaním, zdravotnou starostlivosťou alebo starostlivosťou o maloletých“.

Kritici tvrdia, že znenie zákona by v skutočnosti znamenalo, že sexuálna výchova pre maloletých by sa stala trestným činom. Organizácia Fundacja Pro, ktorá za iniciatívou stojí, už v minulosti proti tomuto druhu vzdelávania viedla kampaň. Teraz tvrdí, že sexuálna výchova je „prípravu na trestný čin alebo pedofíliu“ a „sexuálne poškodzuje deti“.

Rovnaká skupina stála aj za kontroverznou kampaňou, ktorá prepájala pedofíliu a homosexualitu. Ešte vo februári poľské súdy rozhodli, že išlo o „informatívnu“ aktivitu, ktorá nebola protiprávna. Rozhodnutie zmietnuť prípad zo stola pobúrilo najmä ľudskoprávnu komunitu, ktorá zákaz kampane iniciovala. Aktivisti vtedy tvrdili, že podobné činnosti spôsobili aj to, že až tretina Poliakov dnes žije v obciach, ktoré sa vyhlásili za „zóny bez LGBT“.

Tretina Poliakov žije v obciach, ktoré sa vyhlásili za „zóny bez LGBT“

Takmer stovka poľských obcí s viac ako dvanástimi miliónmi obyvateľov sa považuje za „zónu bez LGBT“. Mestské zastupiteľstvá prijímajú rozhodnutia o ochrane mládeže „pred skazenosťou a sexuálnou indoktrináciou”. Na diskriminačné praktiky upozorňujú medzinárodné inštitúcie aj inštitúcie EÚ, no zatiaľ bezvýsledne.

Podobne ako pri obmedzení potratov, aj v prípade návrhu o obmedzovaní sexuálnej výchovy išlo o občiansku iniciatívu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 100 tisíc obyvateľov, čim si zabezpečil prerokovanie v dolnej komore parlamentu.

Keďže v oboch prípadoch išlo o návrhy, ktoré sa do Snemu dostali ešte za predchádzajúceho volebného obdobia, poslanci o nich musia rozhodnúť do šiestich mesiacov od nástupu, teda do 12. mája. Poslednou schôdzou, kde oba návrhy možno prerokovať, je práve tá, ktorá začne vo Varšave dnes.

Pred prezidentskými voľbami

PiS už dlhodobo vedie v krajine kampaň za zavedenie viacerých náboženských hodnôt do verejného života. V roku 2016 musel od plánov sprísňovať pravidlá potratov po celoštátnych masových protestoch upustiť. Vtedy návrh obsahoval dokonca zmienku o treste odňatia slobody pre ženy, ktoré by umelé prerušenie tehotenstva podstúpili, alebo o peňažných trestoch ich lekárom.

Aktivisti tiež upozorňujú na to, že kvôli pandémii, ktorá limituje rozsiahle demonštrácie, by bola kritika na iných miestach ešte intenzívnejšia.

Strana s väčšinou v parlamente vníma riziká otvárania témy aj v čase, keď sa Poliaci pripravujú na májové prezidentské voľby.

„Je to zložitá téma a načasovanie je nepriaznivé,“ uviedol predstaviteľ strany PiS, Tadeusz Cymanski.

Prezident Andrzej Duda podporuje ďalšie obmedzenia potratových práv v Poľsku a pre katolícke spravodajské noviny Niedziela už potvrdil, že ak novela prejde, podpíše ju.

„Verím, že zabíjanie postihnutých detí je jednoducho vražda,” uviedol Duda.

Súčasný prezident vedie v prieskumoch verejnej mienky a očakáva sa, že po voľbách 10. mája, ktorých organizácia je pre koronakrízu stále nejasná, by mal v úrade zostať.

Poľská aktivistka o vláde: Predali ženy cirkvi, predali naše práva

“Ak sa nám konečne podarí zvrhnúť túto vládu, bude jasné, kto to urobil. Ženy,” hovorí v rozhovore líderka “čiernych” protestov v Poľsku MARTA LEMPARTOVÁ.

PiS sa usiluje o to, aby bolo hlasovanie v prezidentských voľbách možné aj prostredníctvom pošty, nielen osobne vo volebných miestnostiach. Legislatíva však stále parlamentom neprešla, čím sa skracuje čas na potrebnú prípravu.

Opozícia tvrdí, že voľby by sa mali odložiť, keďže bola volebná kampaň obmedzená pandémiou. Zároveň obviňuje Dudu, že zneužíva svoj post a v predvolebnej kampani pokračuje.

Sociológ Andrzej Rychard tvrdí, že hlasovanie o nových potratových pravidlách môže ešte viac rozdeliť politické kádre vo vnútri strany PiS. Jej konzervatívna vládna aliancia bola totiž už zaťažená internými debatami o odklade prezidentských volieb.

Kreatívne protesty

Ľudskoprávni aktivisti v Poľsku upozorňujú, že pandémia obmedzila aj možnosti podstúpiť potrat v zahraničí, a to z dôvodu cestovných obmedzení v celej Európe. V prípade, že nebol potrat v Poľsku povolený, mnoho Poliek v ostatných rokoch ukončovalo svoje tehotenstvo najmä v Nemecku a na Slovensku.

 

Protesty, ktoré po podobných návrhoch v minulosti nasledovali, sa v čase prebiehajúcej krízy stali o čosi kreatívnejšie. Vzhľadom na obmedzenie možnosti demonštrovať na uliciach dávajú na znak nesúhlasu obyvatelia na balkóny čierne dáždniky a do okien transparenty. Transparenty držia ľudia aj pri ceste bicyklom alebo ich lepia na autá.

Od jedenástej do dvanástej hodiny dopoludnia zaplavujú aktivisti sociálne siete cielenými správami o obmedzovaní práv žien.

Partner

Philip Morris International