Poľské plány o odstúpení od Istanbulského dohovoru znepokojujú

Protest vo Varšave, 24. júla. [EFE-EPA/Radek Pietruszka]

Európska únia a Rada Európy vyjadrili poľutovanie a znepokojenie nad krokom poľskej pravicovej vlády o odstúpení od medzinárodnej zmluvy v boji proti násiliu, páchanom na ženách, známom ako Istanbulský dohovor. Ten nie je doposiaľ podpísaný ani na Slovensku.

Podľa Rady Európy je správa o plánoch poľskej pravicovej vlády o odstúpení od medzinárodnej dohody v boji proti násiliu páchanom na ženách alarmujúca.

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro cez víkend povedal, že s prípravami formálneho postupu na odstúpenie od Istanbulského dohovoru začne dnes (27. júla).

Istanbulský dohovor je prvým záväzným nástrojom na svete na prevenciu a boj proti násiliu páchanému na ženách, od znásilnenia v manželstve po zmrzačovanie ženských pohlavných orgánov.

Ziobro ho v minulosti zamietol ako „vynález feministiek, zameraný na ospravedlnenie homológie homosexuálov.“

Rodové témy: Európske iniciatívy nachádzajú obmedzenú podporu

Špecifickej situácii žien sa väčšina politických strán venuje len cez rodinné politiky, motiváciu k rodičovstvu a jeho podpore. Rodové rozdiely v odmeňovaní riešia len dve strany. Istanbulský dohovor o predchádzaní násilia na ženách sa medzi stranami stále neteší veľkej obľube, ratifikovali by ho dve strany, jedna s výhradou.

Európska komisia, výkonná zložka Únie, pre agentúru AFP v Bruseli uviedla, že „ľutuje, že takáto dôležitá záležitosť bola v niektorých členských štátoch skreslená zavádzajúcimi argumentmi“.

Komisia zároveň dodala, že „vo svojom úsilí dokončiť pristúpenie štátov EÚ k dohovoru bude pokračovať“. Dohovor bol podpísaný v roku 2017, doposiaľ však nebol ratifikovaný.

„Veľmi poľutovaniahodné“

Predchádzajúca centristická poľská vláda podpísala zmluvu v roku 2012 a ratifikovala ju v roku 2015.

Zmluva bola predstavená pod záštitou Radou Európy, najstaršej organizácie na ochranu ľudských práv na európskom kontinente. Jej generálna tajomníčka Marijou Pejcinovic Buric odsúdila zámer pravicovej poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) dohodu stiahnuť.

„Odchod od Istanbulského dohovoru by bol v Európe veľmi poľutovaniahodný a v ochrane žien pred násilím aj významným krokom späť,“ uviedla vo svojom nedeľnom (26. júla) vyhlásení.

„Ak existujú nejaké mylné predstavy alebo nedorozumenia, týkajúce sa dohovoru, sme pripravení objasniť ich v konštruktívnom dialógu.“

Istanbulský dohovor pomaly posúva veci dopredu, naráža však na protireakciu

Lepšie definície sexuálneho násilia, kriminalizácia stalkingu alebo vzdelávanie profesionálov sú niektoré výsledky Istanbulského dohovoru vo viacerých štátoch. Niektoré veci sa menia len pomaly, napríklad súdy zatiaľ stále málo zohľadňujú históriu násilia pri rozhodnutiach o styku s deťmi.

V piatok (24. júla) sa do ulíc vo Varšave vybralo približne dvetisíc ľudí, čím chceli vyjadriť nesúhlas   s plánmi vlády o odstúpení od dohovoru, pričom niektorí kričali „zastavte násilie na ženách“.

Plány Poľska pohoršili aj niekoľko poslancov Európskeho parlamentu. Španielska líderka socialistickej skupiny Iratxe García Pérez označila rozhodnutie za „hanebné“.

„Stojím pri poľských občanoch, ktorí vyšli do ulíc a požadovali rešpektovanie práv žien,“ zdôraznila.

Vedúci skupiny Renew Europe v Európskom parlamente a bývalý rumunský premiér Dacian Ciolos na Twitteri napísal: „Použiť boj proti Istanbulskému dohovoru ako nástroj na prejavenie konzervativizmu je novým poľutovaniahodným a úbohým krokom od vládnej strany PiS.“

Ostatné krajiny, ktoré odmietajú zmluvu

Írska stredopravá poslankyňa Európskeho parlamentu Frances Fitzgerald vyhlásila, že pre EÚ je teraz ratifikovanie dohovoru nevyhnutné, „aby žiadna žena nebola nechránená a vystavená násiliu“.

Rada Európy zdôraznila, že „jediným cieľom“ Istanbulského dohovoru je boj proti násiliu páchanom na ženách a boj proti domácemu násiliu.

Aj keď sa v zmluve výslovne neuvádza homosexuálne manželstvo, aj napriek tomu dohovor nepodpísali v Poľsku, Maďarsku a na Slovensku.

Na Slovensku parlament zmluvu odmietol s tvrdením, na ktorom bez dôkazov trvá, že je v rozpore s ústavnou definíciou manželstva ako heterosexuálneho zväzku.

Po Istanbulskom dohovore sú na Slovensku ohrozené všetky moderné medzinárodné dokumenty o ženách

Hystéria okolo „gender ideológie“ ohrozuje ratifikáciu ďalších moderných medzinárodných dokumentov, ktoré sa týkajú žien, hovorí Oľga Pietruchová. Slovenská legislatíva by mala podľa nej jasne pomenovať, že násilie na ženách je rodovo podmienené. 

Odmietnutie Istanbulského dohovoru môže mať širšie následky, ako sa …

Rada Európy so sídlom v Štrasburgu, ktorá je od Európskej únie oddelená, nemá záväzné právomoci, ale združuje 47 členských štátov, aby vydávali odporúčania v oblasti práv a demokracie.

Varšava sa už v minulosti dostala do diskusie s Európskou komisiou v otázke reforiem svojho súdneho systému, ktorý presadzuje nedávno zvolený prezident Andrzej Duda.

Turecko takisto premýšľa nad prípadným odstúpením od zmluvy. V nedeľu (26. júla) tam podobne ako v Poľsku protestovali ženy v niekoľkých mestách, aby vyjadrili dohovoru podporu.

Demonštrácie v Turecku sú spojené aj so stupňujúcim sa hnevom z rastúceho počtu usmrtených žien, vrátane júlovej vraždy študentky Pinar Gultekin.