Prístup k interrupciám: Otvorená diskusia v mnohých krajinách

Podľa odhadov každý rok vycestuje za interrupciou do zahraničia 100 tisíc Poliek. [Shutterstock/Magdalena kluczny]

Poľsko je na ceste zaviesť jednu z najprísnejších uprav interrupcií v Európe. Ani v ostatných európskych krajinách nesmeruje trend k liberalizácii potratov.

Protesty proti sprísneniu potratov v Poľsku sa zmenili na protivládny štrajk.

V krajine, kde veľká väčšina obyvateľstva podporuje možnosť ukončiť tehotenstvo v prípade anomálie plodu, bolo vypuknutie demonštrácií otázkou času. Demonštranti protestujú nielen proti sudcom, ktorí rozhodli o neústavnosti interrupcií ale aj proti vládnej strane Právo a Spravodlivosť (PiS), ktorá de facto justíciu ovláda.

Veľa mladých demonštrantov sa oblieka do kostýmov z distópie Príbeh služobníčky a kritizuje cirkev, ktorá bola doposiaľ považovaná za nedotknuteľnú autoritu.

Poľská potratová turistika

Okolo 100 tisíc poľských žien ročne cestuje za interrupciou do zahraničia. Najčastejšie do susedných krajín ako Nemecko a Česká republika, uvádzajú experti z OSN.

Kým legálnych potratov vykonávaných v medicínskom prostredí je relatívne málo, rastie počet tých ilegálnych. OSN odhaduje, že ročne sa ich vykoná 80 až 180 tisíc. Poľská vláda trvá na tom, že ich nie je viac ako 10 tisíc.

Začiatkom mesiaca napísali členovia poľskej lavice list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyen, v ktorom žiadali, aby EÚ zareagovala na obmedzenie dostupnosti potratov v Poľsku Podobný list dostala aj eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalli.

Hovorca Komisie pre Euractiv.com potvrdil, že list prijali a „čoskoro“ naň budú reagovať. Európska komisia však v tejto otázke nemá žiadne právne kompetencie.

Poľská aktivistka: Časy slušnosti sú za nami, silný jazyk je potrebný

Používame silný jazyk, aby sme vytvorili kontrast: kontrast medzi lžami, ktoré slušným jazykom opakuje súčasná vláda a expresívnym jazykom v uliciach, hovorí v rozhovore pre EURACTIV.pl KLEMENTYNA SUCHANOW.

Pohľad na zvyšok Európy

Potratové zákony sa výrazne líšia naprieč EÚ od úplného zákazu, možnosť absolvovať ho v istých prípadoch, až po úplnú voľnosť pre ženy sa rozhodnúť, či ho podstúpia alebo nie.

Jedine Malta, Andorra San Marino uplatňujú prísnejšiu potratovú legislatívu ako Poľsko.

Ak sa žena rozhodne pre predčasné ukončenie tehotenstva na Malte, hrozí jej trojročné väzenie. To platí aj v prípade, že bola znásilnená, alebo tehotenstvo ohrozuje jej život. Až 98 percent obyvateľov sa hlási ku katolíckej viere a rozvody boli protizákonné do roku 2011.

Naopak, Írsko Cyprus nedávno liberalizovali svoju legislatívu o potratoch.

V Írsku donedávna platili najprísnejšie zákony o potratoch v Európe. Ak sa ženy rozhodli ukončiť tehotenstvo, hrozilo im až 14 rokov väzenia. Zdĺhavá diskusia o potratoch viedla k referendu, v ktorom sa väčšina vyjadrila za zrušenie zákona a vytvoril sa priestor na tvorbu novej právnej úpravy.

Verejnú mienku ovplyvnili aj škandály katolíckej cirkvi okolo zneužívania ľudí klerikmi.

Nový zákon z roku 2018 povoľuje potraty počas prvých 12 týždňov tehotenstva. Po uplynutí tohto obdobia sú dovolené, ak je ohrozený život matky, alebo sú dokázané anomálie plodu. Bývalý predseda vlády Leo Varadkar opísal referendum ako „tichú revolúciu“ v silno katolíckej spoločnosti.

Írsko v referende podporilo sobáše homosexuálov

Írsko je od soboty prvou krajinou, ktorá umožní manželstvo osôb rovnakého pohlavia zmenou ústavy.

V krajinách strednej a východnej Európy je však situácia viac polarizovaná. V poslednej dobe sa v nich odohralo viacero pokusov obmedziť práva žien, či zmeniť súčasnú právnu úpravu.

Napríklad na Slovensku nedávno poslanci hlasovali o návrhu, ktorý by obmedzil prístup žien k potratom. Návrh zákona, ktorý v parlamente nakoniec tesne neprešiel, sa snažil predĺžiť čakaciu dobu pred potratom na 96 hodín a zakázať potratovým klinikám „reklamu“ na tieto služby.

Na porovnanie, v Holandsku je potrat legálny do 24 týždňa tehotenstva. Po konzultácii s lekárom je povinná čakacia doba, na možné rozmyslenie, päť dní.

Väčšina krajín EÚ stanovuje limit 10 až 14 týždňov, vrátane Francúzska, Belgicka, Dánska či Grécka. Tieto termíny sa môžu predĺžiť, ak tehotenstvo spôsobí znásilnenie, alebo je plod poškodený. Na druhej strane, kliniky majú zakázané, alebo obmedzené, propagovať a reklamovať svoje služby.

Portugalsku platia podobné pravidlá. V poslednej dobe sa sprísnila legislatíva v zmysle, že žena musí povinne absolvovať poradenskú službu a za zákrok zaplatiť.

V Spojenom kráľovstve, Francúzsku a Nemecku, kde je najviac potratov, sa ich čísla vykonaných interrupcií v posledných rokoch výrazne nezmenili. V roku 2018 ich bolo dokopy viac ako 622 tisíc, z toho najviac vo Francúzsku. Celkovo sa počty potratov v EÚ, v poslednej dekáde znižujú, podotýka Eurostat.

Nárast pro-life hnutí

Vo viacerých katolíckych krajinách sa interrupcie začínajú znovu spochybňovať. Nový poľský zákon môže slúžiť ako model pre konzervatívne politické strany v Slovensku, Taliansku, Španielsku a Chorvátsku.

Zdá sa, že sila pro-life hnutí rastie na celom svete. Najnovšie dáta naznačujú, že 26 krajín na svete úplne zakazuje potraty. Medzi nimi sú Konžská republika, Dominikánska republika, Salvádor, Gabon, Guinea-Bissau, Haiti, Madagaskar, Nikaragua, Palau, Filipíny, Senegal a Surinam.

Minulý mesiac podpísalo 32 krajín „Ženevskú konsenzuálnu deklaráciu o podpore zdravia žien a posilnení rodiny“.

Tento kontroverzný dokument konštatuje, že „neexistuje medzinárodné právo na potrat“ a že základ spoločnosti je „rodina“. Jej štyri piliere stoja na lepšom zdraví žien, ochrane ľudského života, posilnení rodiny ako základu spoločnosti a ochrane národnej suverenity.

Deklaráciu sponzorujú Spojené štáty, resp. Trumpova administratíva, Brazília, Egypt, Indonézia, Maďarsko a Uganda.

Podpísali ju Bahrajn, Bielorusko, Benin, Burkina Faso, Kamerun, Konžská demokratická republika, Kongo, Džibuti, Svazijsko, Gambia, Haiti, Irak, Keňa, Kuvajt, Líbya, Nauru, Omán, Pakistan, Poľsko, Saudská Arábia, Senegal, Južný Sudán, Sudán, Spojené Arabské Emiráty a Zambia.