Sexistické a rastistické komentáre europoslanca nemožno pokutovať, povedal súd

Janusz Korwin-Mikke, kontroverzný europoslanec. [European Parliament]

Vedenie europarlamentu nemalo právo finančne potrestať poľského europoslanca Janusza Korwina-Mikkeho za komentáre na adresu žien a migrantov. Rozhodol o tom Všeobecný súd Európskej únie.

Nezávislý poľský europoslanec Janusz Korwin-Mikke šokoval verejnosť, keď počas debaty o platových rozdieloch medzi pohlaviami povedal, že ženy by mali zarábať menej, keďže sú slabšie, menšie a menej inteligentné ako muži.

Ženy v Únii v roku 2016 zarobili o 16 percent menej ako muži

Slovenský rozdiel podľa Eurostatu predstavuje rozdiel až 19 percent.

Podobný komentár nemal tento krajne pravicový libertarián a euroskeptik prvýkrát. Počas plenárneho zasadnutia v júni 2016, na ktorom sa diskutovalo o migrácii, označil migrantov za „ľudský odpad“, v roku 2014 sa riešilo, že v debate opakovane použil na označenie ľudí tmavej pleti slovo „negri“.

Predsedníctvo Európskeho parlamentu sa rozhodlo udeliť europoslancovi za jeho vyjadrenia pokutu vo forme odňatia jeho poslaneckých príplatkov na dobu 10 a 30 dní a zákazom účasti ma všetkých aktivitách parlamentu s výnimkou hlasovania.

Predseda Európskeho parlamentu vydal ešte dodatočný zákaz pre Korwina-Mikkeho reprezentovať Európsky parlament navonok po dobu jedného roku.

Korwin-Mikke v marci tohto roka zložil mandát poslanca Európskeho parlamentu s tým, že je to „strata času“ a ohlásil návrat do poľskej politiky.

Všeobecný súd Európskej únie 31. mája zrušil disciplinárne sankcie uvalené predsedníctvom inštitúcie. Podľa súdu Korwin-Mikke svojimi komentármi Rokovací poriadok europarlamentu, o ktorý sa sankcie opierali, neporušil.

Sloboda prejavu

„Sloboda prejavu zohráva v demokratickej spoločnosti ústrednú rolu a je základným právom,“ uviedol Všeobecný súd v tlačovej správe. Dodáva však, že aj táto sloboda môže za určitých podmienok podliehať istým obmedzeniam, ktoré „musia byť ukotvené v zákone, zamerané na dosiahnutie všeobecného záujmu a nesmú byť prehnané“.

Podľa Súdu by mohol byť europoslanec za svoje výroky penalizovaný len v prípade, že by predstavovali vážnu hrozbu pre spoločnosť alebo narušili fungovanie Parlamentu – napríklad tým, že by podnecovali k nenávisti, násiliu alebo by zapríčinili rozvrat samotnej inštitúcie.

Nenarušil fungovanie Parlamentu

Korwin-Mikke však svojimi komentármi fungovanie Parlamentu podľa súdu nenarušil, keďže ani nebola prerušená ani samotná debata.

Predsedníctvo Parlamentu, ktoré ho chcelo pokutovať, argumentovalo tým, že poškodená bola povesť inštitúcie. Súd však upozornil na to, že podobný prípad Rokovací poriadok nedefinuje.

Európsky parlament musí europoslancovi peniaze doplatiť.

Kontroverzný europoslanec žiadal aj náhradu nemajetkovej ujmy, ktorá mu mala byť  spôsobená. To však Všeobecný súd zamietol.

Hanba inštitúcie

Podľa viacerých europoslancov je Korwin-Mikke hanbou inštitúcie, ktorá by mala európske hodnoty ako tolerancia či rovnosť strážiť, a nie ich ohrozovať.

Mnohí poslanci na čele s podpredsedom Parlamentu Rámonom Luisom Valcárcelom sa sťažujú, že neexistuje spôsob, ako zakročiť voči poburujúcemu správaniu, ktoré sa netýka len Korwina-Mikkeho, ale aj viacerých predstaviteľov extrémnej pravice či ľavice.

Kto je Korwin-Mike?

Janusz Korwin-Mikke uspel v eurovoľbách na čele kandidátky Kongresu novej pravice (KNP), je aktívny v poľskej politike od roku 1992. V roku 1990 založil týždenník Najwyzszy Czas!, do ktorého aj osobne prispieval a ktorý ho „preslávil“ ako antisemitu.

Dvojnásobný neúspešný kandidát na poľského prezidenta a bývalý poslanec Sejmu je v rodnom Poľsku známy i hanlivými výrokmi na adresu žien. Sám má 8 detí so 4 ženami, jeho súčasná, v poradí tretia manželka, je od neho o 44 rokov mladšia.

Je autorom politických blogov a patrí mu výrok, že sídlo Európskej komisie v Bruseli by sa malo radšej premeniť na verejný dom.