Zmena na premiérskej stoličke predsedníckej krajiny v Únii: Fínsko bude mať najmladšiu premiérku na svete

Sanna Marin, 34-ročná fínska premiérka. [Twitter/Tamperelainen]

Doterajšia ministerka dopravy Sanna Marin povedie ako líderka Sociálnodemokratickej strany vládnu koalíciu piatich strán. Na čele každej z nich rovnako stojí žena. V krajinách európskej dvadsaťosmičky vedie vládu iba päť žien, z toho dve len dočasne.

Marin preberá premiérsku stoličku od Anttiho Rinneho, ktorý rezignoval minulý utorok (3. decembra) po tom, čo koalícia piatich strán stratila dôveru vlastného vedenia. Nová predsedníčka vlády sa ujme funkcie koncom tohto týždňa.

Ako 34-ročná sa Marin stane najmladšou predstaviteľkou Fínska a iba treťou ženou na premiérskom poste v krajine. V hlasovaní u Sociálnych demokratov (SDP) porazila predsedu parlamentnej skupiny SDP Anttiho Lindtmana.

Marinovej menovanie tiež znamená, že všetky vedúce predstaviteľky vládnej koalície – Ľavicovej aliancie, Centristickej strany, Zelenej ligy a Švédskej ľudovej strany – budú ženy. Tri z nich sú tridsiatničky.

Budúca fínska premiérka bude zároveň najmladšou osobou na čele vlády na svete. O čosi starší je iba nový ukrajinský premiér Oleksiy Honcharuk a severokórejsaký líder Kim Jong-un, obaja 35-roční.

„Aby sme si znovu vybudovali dôveru, máme pred sebou veľa práce” uviedla Marin po potvrdení víťazstva. Najnaliehavejším bodom jej programu budú prebiehajúce štrajky, ktoré by mali dnes (9. decembra) odštartovať v niektorých z najväčších fínskych spoločností.

Marinovej predchodca Antti Rinne odstúpil práve v súvislosti s kritikou toho, ako sa postavil k riešeniu štrajku zamestnancov pošty, ktorý trval dva týždne a prebiehal v novembri. Štrajk sa preniesol aj do ďalších spoločností, vrátane národného leteckého prepravcu Finnair. Konfederácia fínskeho priemyslu odhaduje, že pripravované štrajky budú fínsku ekonomiku stáť približne 500 milionov eur, píše The Guardian.

Stredoľavá koalícia pätice strán vládne v krajine pol roka. Po júnových voľbách, kedy po prvý krát nezískala žiadna strana 20 percent, sedí dnes v 200-člennom fínskom parlamente deväť strán.

Piata predsedníčka vlády v EÚ

Už koncom týždňa sa má Marin zúčastniť summitu vedúcich predstaviteľov EÚ v Bruseli. Fínsko v súčasnosti predsedá rotujúcemu predsedníctvu Rady ministrov EÚ, inštitúcii zastupujúcej 28 členských štátov Únie.

Malé štáty sú ako súčasť medzinárodných spoločenstiev značne silnejšie

Pri presadzovaní svojej zahraničnej politiky musia byť menšie krajiny vynaliezavejšie, no v partnerstve s inými majú k dispozícii viac nástrojov. Slovensko sa môže učiť od porovnateľne veľkého Fínska, ktorého medzinárodná relevancia rastie s jeho špecializáciou. 

Hoci sa zdá, že rodová rovnosť na najvyššej úrovni fínskej politiky naberá na sile, to isté sa nedá povedať o Rade. Fínska premiérka bude iba piatou šéfkou jednej z európskych vlád, a to popri úradujúcich premierkach Brigitte Bierlein z Rakúska a Sophie Wilmès Belgicka, obom čakajúcim na vymenovanie nových vlád, a predsedníčkam vlád v Dánsku a Nemecku.

Témou posledného stretnutia európskych lídrov v Bruseli v roku 2019 bude dlhodobá dekarbonizačná stratégia. Únia by sa mala jednohlasne dohodnúť na klimatickej neutralite do roku 2050. Sanna Marin je tvrdou zástankyňou zelenej politiky. Fínsko sa zaviazalo dosiahnuť celkovú uhlíkovú neutralitu už v roku 2035.