Amsterdam EÚ: Podporte manželstvá gayov!

 

Krátka správa

Starosta holandského Amsterdamu Job Cohen vyzval Európsku komisiu a svojich kolegov z ďalších európskych miest, aby podporovali práva homosexuálov a legalizovali manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

V liste, zaslanom starostom Viedne, Dublinu, Lisabonu, a hlavných miest niektorých nových členských krajín EÚ – Varšavy, Prahy, Rigy, Vilniusu a Tallinu Cohen vyjadril svoje obavy z intolerancie voči homosexuálnym ľuďom. Zároveň svojich európskych kolegov požiadal, aby rešpektovali ľudské práva v EÚ a aby „urobili všetko, čo je v ich politických silách pre umožnenie zväzkov párov rovnakého pohlavia a aby vo svojich mestách zabezpečili ich právo na verejné demonštrácie.“

Cohen uviedol, že je „znepokojený správami o propagácii homofóbneho prístupu a správania prostredníctvom opatrení a politík miestnych úradov v hlavných mestách niektorých nových členských krajín Únie.“

Kópiu listu o citlivých otázkach v niektorých európskych hlavných mestách dostal aj eurokomisár pre spravodlivosť Franco Frattini. V jeho rodnom Taliansku bola táto otázka vďaka protestom gayov a zásahu pápeža horúcou témou počas nedávnych parlamentných volieb. Poľský premiér Kazimierz Marcinkiewicz nedávno tiež vyvolal vlnu pobúrenia svojimi silne anti-homosexuálnymi postojmi.

Holandský pokus o oslovenie európskych miest v tejto otázke je výsledkom návrhu mestskej rady Amsterdamu po útokoch na homosexuálov, ktoré sa v meste nedávno odohrali. Job Cohen bol prvým holandským starostom, ktorý v roku 2001 zosobášil pár rovnakého pohlavia.

  • Sobáše homosexuálov v súčasnosti umožňuje legislatíva Holandska, Španielska, Kanady, Belgicka, Českej republiky a amerického štátu Masachusetts.
  • Registrované partnerstvá sú povolené vo Veľkej Británii, Dánsku, Fínsku, na Islande, v Nemecku, Nórsku, na Novom Zélande, v Slovinsku, vo Švédsku a Švajčiarsku.

EÚ sa však k otázke nechce vyjadrovať, pretože právo na manželstvo spolu s rozvodmi a kontroverznými a morálne citlivými otázkami ako interrupcie zostáva v kompetencii členských štátov.