Europoslanec: Sacharov by cenu Pussy Riot neudelil

Jacek Sariusz-Wolski

Poľský europoslanec Jacek Sariusz-Wolski (EĽS) nominoval na tohtoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia bieloruského opozičného aktivistovi. Cenu udeľuje Európsky parlament každoročne osobnostiam z celého sveta za obhajobu ľudských a občianskych práv v ťažkých podmienkach.

Tri členky ruskej pankovej skupiny skupiny Pussy Riot nominoval zase jej europoslanec Werner Schulz zo skupiny zelených.  Mladé ženy boli  odsúdené za provokačné vystúpenie v moskovskej katedrále na dva roky väzenia. Pre túto nomináciu sa Schulzovi sa mu podarilo získať podpis 45 ďalších europoslancov.

Kandidáti na cenu sú nominovaní buď politickou skupinou alebo minimálne 40 podpismi europoslancov naprieč politickými skupinami.

Jacek Sariusz-Wolski podporuje kandidatúru uväzneného bieloruského aktivistu Alesa Bialitskeho. Podľa neho nie je možné porovnávať jeho prípad a Pussy Riot. V rozhovore pre EurActiv povedal, že si myslí, že by aj sám Andrej Sacharov ocenil Bialiatskeho, pretože disponuje rovnakým typom občianskej odvahy pri boji za slobodu myslenia a prejavu.

Sariuzs-Wolski sa dlhodobo snaží dostať Sacharovou cenu na úroveň Nobelovej ceny za mier. Na otázku, či by Sacharov ocenil Pussy Riot Sariusz-Wolski odpovedal: „Nemyslím si. Považujem verdikt, odsúdenie Pussy Riot za škandalózne a neakceptovateľné. No to isté môžem povedať aj o ich správaní.“

„Miesto ako je kostol nie je miestom na formulovanie politicky motivačných vyhlásení … Bialitskeho s Pussy Riot by som ani neporovnával.“

Zdôrazňuje, že Sacharovova cena sa má odovzdávať osobnostiam za dlhodobú angažovanosť v oblasti ľudských práv a slobôd.

Sariusz-Wolski bol zamlada aktivistom v Poľsku v hnutí Solidarność. Bialiatskeho nominoval pretože Bielorusko je „laboratóriom opresie a diktátorstva“ na európskom území.

Politické skupiny budú prezentovať svoje návrhy kandidátov 25. septembra v Bruseli. Ceremónia odovzdávania ocenenia by sa mala konať okolo 10. decembra v Štrasburgu.

Medzi ďalšími očakávanými nomináciami je Joseph Francis, pakistanský aktivista, ktorý pomáha ľuďom odsúdeným na základe zákona o bohorúhačstve, traja väzení predstavitelia opozície v Rwande a dvaja iránski intelektuáli.

Boris Zala plánuje nominovať CNN

V rámci frakcie Socialistov a demokratov predložil nomináciu aj europoslanec Boris Zala. Navrhol oceniť projekt stanice CNN „The CNN Freedom project: Ending Modern Day Slavery“, v rámci ktorého sa novinári cielene venujú príbehov obetí, informujú o súvislostiach a o ľuďoch, ktorí proti modernému otroctvu bojujú.

„Projekt je skvelým príkladom edičnej morálky a toho, ako používať sociálne média, online komunity na zvýšenie povedomia o príbehoch, ktoré môžu generovať zmenu, médiá majú moc generovať pozitívnu zmenu“, uvádza sa v nominácii. Tento rok nominácia už nezíska dostatočnú podporu, šancu má ale na budúci rok, kedy ju Zala plánuje predložiť opäť.