Iránsky gay bojuje za právo zostať v Británii

Poslanci Európskeho parlamentu sa na ostatnej plenárnej schôdzi v Štrasburgu zaoberali príbehom homosexuálne orientovaného iránskeho mladíka. Seyed Mehdi Kazemi je 19-ročný iránsky občan, ktorý čelí vyhosteniu z Európy späť do Iránu. V domovskej krajine mu hrozí väzenie, mučenie, prípadne trest smrti, ktorým sa v Iráne trestá homosexualita.

Kazemi požiadal o azyl vo Veľkej Británii, kde prebýval ako študent. V apríli 2006 zistil, že jeho partner bol v Iráne zatknutý a následne popravený. Pred popravou obesením sa zmienil o Kazemim ako o svojom partnerovi. Ten sa zo strachu pred návratom rozhodol požiadať o azyl. Jeho žiadosť však britské úrady zamietli. Pred hrozbou deportácie utiekol do Holandska, kde tiež požiadal o azyl. Pravidlá EÚ (tzv. Dublinská deklarácia), hovoria, že žiadosť o azyl musí byť vybavená v prvej krajine, v ktorej sa podala. Holandské úrady sa preto rozhodli poslať ho späť do Británie. Z logiky azylového postupu by ho mala Británia vyhostiť do Iránu.

Uznesenie z dielne výboru pre ľudské práva EP poukazuje na fakt, že iránske autority bežne zadržiavajú, mučia a popravujú homosexuálne orientované osoby. Uvádza tiež, že Mehdiho partner už bol v Iráne popravený obesením za sodomiu. Rezolúciu podporili v EP socialisti, liberáli a zelení. Frakcia ľudovcov ju nepodporila.

Socalistický europoslanec a spoluautor uznesenia Michael Cashmen k prípadu povedal: „Chcel by som odkázať všetkým, ktorí sa cítia izolovaní, pod nátlakom, a sú im upierané základné práva – pokiaľ existuje socialistická skupina, nie ste sami.“ Podľa Cashmena bolo zámerom Parlamentu vyslať silný signál britskej vláde, Komisi aj Rade, že by tomuto človeku mal byť udelelný azyl a štatút utečenca.

Len deň po hlasovaní v Európskom parlamente britské ministerstvo vnútra oznámilo, že pozdržalo mladíkovu deportáciu. Britské úrady sa tak budú Kazemiho prípadom „vo svetle nových udalostí“ znovu zaoberať. To však samo o sebe ešte nie je zárukou, že po opätovnom preskúmaní bude verdikt imigračného úradu iný.

Liberálna eurposlankyňa Sarah Ludford privítala tento postup britských orgánov napiek tomu, „že mal prísť dobrovoľne a bez potreby takého medzinárodného tlaku“. Podľa nej však nesmieme zabúdať ani na iných homosexuálne orientovaných občanov Iránu, ako je Pegah Emambakhsh, iránska lesbička, ktorá tiež žiada v Británii o azyl.