Koronakríza zhoršila situáciu LGBTQ+ ľudí, Komisia sa pridala ku globálnej iniciatíve

Eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalli. [Europe by Satellite]

Osobnosti ako Elton John a Ian McKellen napísali spolu s eurokomisárkou Helenou Dalli komentár, v ktorom sa vyhraňujú proti „anti-gender“ hnutiam a hnutiam za „tradičnú rodinu“.

Pandémia zvýšila systémovú zraniteľnosť menšín s možnými dlhodobými sociálnymi a ekonomickými dôsledkami, píše sa v texte.

Jeho autori oceňujú, že čoraz viac krajín prijíma antidiskriminačné a proti-nenávistné úpravy. Napriek tomu sa žiadnej krajine zatiaľ nepodarilo pre LGBTQ+ ľudí dosiahnuť rovnosť. Dôvodom je najmä rozdiel v právnej úprave a prežívanej realite, píšu osobnosti v texte, ktorý zverejnili britský denník The Guardian a francúzsky Le Monde.

Podľa posledného prieskumu európskej agentúry pre základné práva (FRA), na ktorom sa zúčastnilo 140 tisíc LGBTQ+ ľudí, je diskriminácia prevládajúcou skúsenosťou.

Autori pripomínajú, že zmeniť predsudky, stereotypy a postoje trvá dlho. V poslednej dobe navyše podľa nich cítiť protitlak, ktorý vedú anti-gender hnutia a hnutia za tzv. tradičnú rodinu.

Pod listom sú okrem iných podpísaní spevák Elton John, tenisová legenda Billie Jean King, herec lan McKellen, americký spevák Frank Ocean a editor britskej verzie časopisu Vogue Edward Enninful.

Píšu tiež o tom, ako koronakríza vplývala na LGBTQ+ komunitu. Mnoho mladých LGBTI+ ľudí muselo domácu izoláciu stráviť v nehostinnom prostredí a čeliť homofóbii alebo transfóbii zo strany svojich rodinných príslušníkov.

Neraz sa stáva, že utekajú z domu, stávajú sa z nich bezdomovci. Mnoho transsexuálov malo kvôli núdzovým opareniam sťažený prístup k liečbe, prípadne sa ich operácie odložili.

„Toto ohrozuje ich život,“ povedala v rozhovore pre nadáciu Thomson Reuters eurokomisárka  pre rovnosť Helena Dalli 22. júna.

Eurokomisia píše poľským krajom kvôli homofóbnej rétorike. Môže im zastaviť eurofondy

Európska komisia poľským krajom pripomína, že ako riadiace orgány pre eurofondy sú právne povinné garantovať princíp nediskriminácie na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity.

Signatári listu žiadajú prijatie zákonov o rovnosti a nediskriminácii, národných akčných stratégií pre rozmanitosť a začlenenie a vytvorenie bezpečných miest. Navrhujú aj zaviesť aj podporné programy pre rodičov LGBTQ+ detí.

„Nikto si nevyberá ako a kde sa narodí, a nikto nemá právo odsudzovať a diskriminovať“, zakončuje text.

Stratégia EÚ sa čaká koncom roka

Európska komisia sa pripojila ku platforme Global Citizen v rámci iniciatívy s názvom „Globálny cieľ: Spojme sa pre budúcnosť“. Jej ambíciou je získať finančné prostriedky na pomoc pri zmierňovaní dopadu pandémie na marginalizované komunity.

Ako súčasť iniciatívy budú sa v sobotu v televízii a na internete vysielať fundrasingový koncert, na ktorom vystúpia medzinárodné hviezdy ako Miley Cyrus, Shakira či skupina Coldplay.

Európska komisia plánuje zverejniť svoju prvú stratégiu rovnosti pre LGBTQ+ ľudí koncom tohto roka. V niektorých členských krajinách je situácia v miere diskriminácie a porušovania práv horšia ako v iných.

Europoslanci ešte minulý rok odsúdili poľské „zóny bez LGBT“. V apríli Európsky parlament kritizovali maďarský parlament, ktorý zákonom zakázal možnosť pre transsexuálnych ľudí zmeniť údaj o svojom pohlaví na niektorých úradných dokumentoch.

Partner

Philip Morris International