Milan Uhrík je rasista, hovorí nemecký europoslanec a spravodajca k inklúzii Rómov

Europoslanec Romeo Franz [Európsky parlament]

Nemecký europoslanec Romeo Franz v rozhovore pre bulharský EURACTIV hovorí o problémoch najväčšej európskej menšiny, Rómoch, a menuje europoslancov, ktorých považuje za rasistov. 

Romeo Franz je rómskeho pôvodu a pôsobí vo frakcii Zelených (Greens/EFA). Je spravodajcom správy o implementácii národných stratégii na integráciu Rómov vo výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Autorom stanoviska výboru pre kultúru a vzdelávanie (CULT) k tejto správe je slovenský europoslanec Peter Pollák (OĽaNO, EPP).

Správa vyzýva Európsku komisiu, aby predložila návrh „smernice o rovnosti, začlenení a participácii“ Rómov v Európe. Takáto smernica by sa podľa Romea Franza mala stať nástrojom v boji proti sociálnemu vylúčeniu a anticiganizmu. Zároveň by mala mať aj špeciálny mechanizmus dohľadu nad jej uplatňovaním.

Správa vyzýva členské štáty, aby oficiálne uznali anticiganizmus ako špecifickú formu rasizmu voči ľuďom s rómskym pôvodom.

Kto je rasista?

Na túto správu reagoval bulharský europoslanec Angel Dzhambazki (VMRO,ECR) podľa ktorého by Európsky parlament mal prijať uznesenie, ktoré bude konštatovať, že život Rómov v marginalizovaných a veľmi zlých sociálno-ekonomických podmienkach je výsledkom ich rozhodnutia. Podľa Dzhambazkiho rómska komunita „sabotuje snahy o plnú integráciu“ do spoločnosti v európskych krajinách.

Podľa Romea Franza sedí v Európskom parlamente „niekoľko rasistov“. Jedným z nich je  podľa neho práve Bulhar Angel Dzhabazki, no menuje aj Traiana Basescua (EPP), bývalého rumunského prezidenta a slovenského europoslanca z ĽSNS Milana Uhríka (nezaradený).

„Moja správa vyzýva členské štáty Únie, aby oficiálne uznali anticiganizmus ako špecifickú formu rasizmu proti ľuďom s rómskym pôvodom a aby vo svojich právnych systémoch vypracovali opatrenia na boj proti tomuto javu, vrátane prejavov nenávisti na verejnosti,“ uviedol nemecký europoslanec.

Franz by chcel, aby Európsky parlament prijal uznesenie o podpore rómskeho jazyka, umenia, remesiel, histórie a kultúry v školských osnovách. Otvára aj otázku vyplatenia odškodnení Rómom, ktorí prežili holokaust, násilne sterilizovaným Rómkam a tým, ktorí počas pandémie COVID-19 zažili policajnú brutalitu.

Krajiny postupujú pomaly

„Moja správa ešte raz zdôrazňuje naliehavú potrebu, aby EÚ a jej členské štáty investovali do začlenenia a rozvoja svojej najväčšej menšiny – ľudí s rómskym pôvodom. COVID-19 nám jasne ukázal, koľko z mojich ľudí trpelo, bez prístupu k vode, jedlu alebo dezinfekčným prostriedkom, ktoré ich chránia pred infekciou,“ uviedol Franz.

Franz cituje údaje zo správy Komisie, z ktorých vyplýva, že krajiny dosahujú v plnení národných stratégií pre inklúziu Rómov len malý pokrok.

V roku 2019 predčasne opustilo vzdelávací systém 68 percent rómskych detí. Až 30 percent Rómov nemá prístup k vode a 36 percent nemá vo svojich domovoch toaletu alebo kúpeľňu.

Franz nehovorí o „integrácii“ ale o „začleňovaní“, pretože, ako hovorí, ľudia rómskeho pôvodu sú občanmi európskych krajín už viac ako 600 rokov a mali by sa považovať za rovnocenných európskych občanov.

Nepomáhajú ani milióny z eurofondov: Diskriminácia rómskych detí vo vzdelávaní nemizne

Nová vláda bude musieť čo nejskôr riešiť diskrimináciu vo vzdelávaní. Slovensku pre pretrvávajúcu segregáciu rómskych detí na školách hrozí žaloba pred Súdnym dvorom EÚ. Problém zatiaľ nevyriešil školský zákon ani eurofondové projekty. 

Voľby a eurofondy 

Štátmi z EÚ s najväčšou rómskou populáciou sú Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko a Česko.

„V týchto krajinách niektorí starostovia pri vstupe do rómskych komunít ani nedajú vydláždiť cesty. Verejné orgány nemajú záujem investovať do marginalizovaných komunít jednoducho preto, lebo v mnohých prípadoch ich vedia v čase volieb manipulovať,“ hovorí Franz.

Kritizuje aj výsledky eurofondami financovaných projektov na pomoc rómskym komunitám.

„Je to skutočne paradoxná otázka: Prečo je situácia ani za 20 rokov EÚ a štátneho financovania projektov pre začleňovanie Rómov horšia než pred dvadsiatimi rokmi?“ pýta sa Franz.

Mimovládne organizácie by už podľa neho nemali suplovať štát pri poskytovaní služieb občanom. Zodpovednosť by sa mala vrátiť národným vládam, zatiaľ čo mimovládne organizácie by mali plniť úlohu „strážneho psa“ v kontrole, či cielené politiky riešia skutočnú situáciu Rómov.

Pollák vs Mazurek

Medzi slovenskými europoslancami sa agende začleňovania Rómov venuje europoslanec Peter Pollák (EPP, OĽaNO). Okrem stanoviska k správe o národných stratégiách inklúzie je aj autorom pozičného dokumentu frakcie Európskych ľudovcov k európskemu procesu v oblasti inklúzie Rómov.

„Milióny Rómov po celej Európe stále žijú bez prístupu k vode, infraštruktúre a kvalitnému vzdelaniu a to napriek tomu, že počas predchádzajúcich desiatich rokov boli na tento účel vynaložené obrovské finančné zdroje,“ píše Pollák na Facebooku.

Pollák tiež nedávno podal trestné oznámenie na poslanca NR SR za ĽSNS Milana Mazureka, za jeho status na Facebooku, v ktorom Mazurek po útoku vo Vrútkach nepravdivo tvrdil, že útočník bol Róm. Mazurek neskôr podal žalobu na Polláka za to, že vraj o Mazurekovi tvrdil, že hádzal kamene do moslimských žien a detí.

Pollák reagoval vo videu:

TOTO JE ODKAZ PRE FAŠISTU MAZUREKA

MAZUREK na mňa podal žalobu. Toto je môj odkaz. Odporúčam, nech vyhľadá odbornú pomoc. Pozrite video a ZDIEĽAJTE.

Geplaatst door Peter Pollák op Donderdag 25 juni 2020

Partner

Philip Morris International