Poľsko uväznilo novinára

 

Krátka správa

Napriek protestom medzinárodných ľudskoprávnych skupín nastúpil poľský novinár Andrzej Marek 16. januára v Štetíne výkon trojmesačného trestu odňatia slobody za ohováranie miestneho úradníka. Marek, redaktor týždenníka Wiesci Polickije vo svojom článku vo februári 2001 odhalil skorumpovaného úradníka v meste Police.

Novinár bol v roku 2002 usvedčený z ohovárania úradníka, a po tom, čo sa odmietol ospravedlniť, bol podmienečne odsúdený a v roku 2004 požiadal amnestiu prezidenta. Bývalý poľský prezident Aleksander Kwasniewski však jeho žiadosť zamietol. Prípad teraz čaká na preskúmanie prezidenta Lecha Kaczynskeho.

Marekovo uväznenie je „hanbou pre krajinu ako Poľsko, ktorá nedávno vstúpila do Európskej únie a ktorá je jediným členským štátom, uvaľujúcim tresty na žurnalistov za prezentáciu vlastného názoru,“ uviedla medzinárodná ľudskoprávna skupina Reportéri bez hraníc. „Andrzej Marek by mal byť okamžite prepustený.“

Výbor na ochranu žurnalistov (CPJ) uviedol, že „demokracie neväznia novinárov za kritizovanie úradníkov”. CPJ vyzvalo poľské úrady, aby „dekriminalizovali nactiutŕhanie a ponechali tresty za ohováranie na občianske súdy ako vo fungujúcich demokraciách”.