Registrované partnerstvo už aj v Čechách

 

Pozadie

Tradičné predstavy o manželstve ako legalizovanom zväzku muža a ženy s cieľom splodenia a výchovy detí v Európe pomaly nahrádza liberálnejší prístup. Zákon o registrovanom partnerstve platí už v štrnástich európskych krajinách a umožňuje partnerom rovnakého pohlavia uzatvárať zväzky podobné manželstvu.

Otázky

Zákon upravuje vznik a koniec partnerského zväzku, uzatvára sa pred matričným úradom. Partnerom zaručuje nárok na informácie o zdravotnom stave a právo dediť. Zakotvuje aj vzájomnú vyživovaciu povinnosť a umožňuje spoločnú výchovu detí, nie však adopciu. Podľa zástancov by mal odstrániť diskrimináciu homosexuálnej menšiny a partnerom rovnakého pohlavia uľahčiť život pri vybavovaní na úradoch, jeho odporcovia v ňom však vidia hrozbu pre tradičné manželstvo a rodinu.

Zákon, ktorý v Čechách schválila väčšina senátorov s výnimkou ľudovcov a zástupcov ODS, už koncom minulého roka prijala dolná komora parlamentu. Zatiaľ nie je jasné, či ho podpíše aj prezident Václav Klaus.

V slovenskom parlamente sa o registrovanom partnerstve diskutuje už niekoľko rokov, zatiaľ sa však nepodarilo presadiť jeho prijatie. Najtvrdším odporcom je vládne Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), uzákonenie registrovaného partnerstva je však nepredstaviteľné aj pre katolícku, evanjelickú i pravoslávnu cirkev. Naopak za jeho presadenie sa rozhodlo bojovať Prvé lesbické hnutie na Slovensku Museion, ktorého členovia sú presvedčení, že Slovensko nie je až také xenofóbne. Na podporu zákona začalo v januári zbierať podpisy verejnosti. Kampaň za prijatie zákona o registrovanom partnerstve homosexuálov finančne podporil aj Slovensko-český ženský fond.

Podľa prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky z októbra 2005 a údajov výskumných agentúr GEORG a Focus sú Slováci k homosexuálom menej tolerantní než ľudia v Čechách. Podľa prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 1075 ľudí, by 24 percent Slovákov súhlasilo, aby homosexuálne páry mali právo na svadbu. Na rovnakú otázku odpovedalo kladne 21 percent Poliakov, 25 percent Maďarov a až 42 percent Čechov.

  • Sobáše homosexuálov v súčasnosti umožňuje legislatíva Holandska, Španielska, Kanady, Belgicka a amerického štátu Masachusetts.

  • Registrované partnerstvá sú povolené vo Veľkej Británii, Dánsku, Fínsku, na Islande, v Nemecku, Nórsku, na Novom Zélande, v Slovinsku, vo Švédsku a Švajčiarsku.

Pozície

Český premiér Jiří Paroubek ešte v septembri 2005 vyhlásil, že „prijatie registrovaného partnerstva patrí k prioritám sociálnej demokracie.“

„Je to totálna strata rozumu. Nad úsudkom človeka, ktorý môže za takýto návrh zákona hlasovať, sa treba zamyslieť,“ povedal český poslanec Jiří Karas (KDU-ČSL), dlhoročný odporca registrovaného partnerstva.

Podľa slovenského ministra spravodlivosti Daniela Lipšica „slovenský parlament nie je v súčasnosti pripravený akceptovať na Slovensku registrované partnerstvo homosexuálnych párov.“ Vysvetlil, že to nie je otázka diskriminácie homosexuálov, ale „preferencia manželského zväzku“. „Referenčné postavenie by mal štát priznať len tým formám spolužitia, ktoré sú pre štát dôležité a to je manželstvo a nie registrované partnerstvo. Preto nevidím žiaden dôvod, aby parlament zákon o registrovanom partnerstve prijal,“ dodal Lipšic.

Lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freiberga 15. decembra 2005 podpísala ústavný dodatok, ktorý zakazuje homosexuálne manželstvá. „Zákon nijakým spôsobom nediskriminuje homosexuálov a lesby,“ zdôraznila. „Všetko je tak ako bolo doteraz a ako to upravuje Občiansky zákonník. Ten je v prípade Lotyšska v súlade s medzinárodnými štandardami, ktoré rešpektujú právo štátu rozhodnúť o tom, aká definícia manželstva platí v jeho spoločnosti,” konštatovala lotyšská prezidentka.

„Slovensko dáva o sebe vedieť, že až také xenofóbne nie je. A druhý rozmer je ten, ktorý by si mohli uvedomiť aj politici, že gayská a lesbická komunita, respektíve komunita ľudí okolo nich je naozaj veľmi široká a skrýva v sebe aj významný voličský potenciál,“ uviedla Hana Fábry zo združenia Museion.

Podľa poslankyne Márie Demeterovej (KDH) sú homosexuálne partnerstvá európskou módou, ktorá však neprospieva tradičnej rodine. „Myslím si, že všetky problémy, ktoré v sociálnej oblasti Slovensko má, vyplývajú z toho, že sa čím ďalej tým viac potláča zdravá rodina,“ myslí si Demeterová.