Tretina Poliakov žije v obciach, ktoré sa vyhlásili za „zóny bez LGBT“

Poľská obec Świdnik je tiež „zóna bez LGBT“ - žltú infotabuľu jej doplnili umelci. [Twitter]

Takmer stovka poľských obcí s viac ako dvanástimi miliónmi obyvateľov sa považuje za „zónu bez LGBT“. Mestské zastupiteľstvá prijímajú rozhodnutia o ochrane mládeže „pred skazenosťou a sexuálnou indoktrináciou”. Na diskriminačné praktiky upozorňujú medzinárodné inštitúcie aj inštitúcie EÚ, no zatiaľ bezvýsledne.

Až 93 jednotiek miestnej samosprávy prijalo dokopy 98 rezolúcií a jeden miestny zákon, ktorým podporujú diskriminačné praktiky voči lesbám, gejom, bisexuálom, či transrodovým osobám. Podľa interaktívneho Atlasu nenávisti, ktorý založili poľskí ľudskoprávni aktivisti, je najviac obcí „bez LGBT“ na juhovýchode krajiny a aj vo väčšine regiónov, hraničiacich so Slovenskom.

Vo svojich uzneseniach sa obce zaviazali zdržať sa akýchkoľvek krokov na podporu tolerancie voči LGBT ľuďom. Rovnako odmietajú finančnú pomoc mimovládnym organizáciám, ktoré pracujú na presadzovaní rovnakých práv pre všetkých. Aktivity považujú za „agresívnu porpagandu” a jednotlivcov s inou ako heterosexuálnou orientáciou za „osoby, ohrozujúce základné normy a hodnoty”.

Napríklad ostré rozhodnutie mestského zastupiteľstva desaťtisícovej obce Ryki tvrdí, že chce „ochrániť (…) deti, mládež, rodiny a poľské školy od sexuálnej skazenosti a indoktrinácie, vedúcim k mnohým patológiám, ktoré už v západných krajinách existujú, akými sú akceptovanie pornografie, potratov, či sexuálnej kriminality”.

V zónach bez LGBT dnes v krajine žije viac ako dvanásť miliónov obyvateľov, teda takmer tretina Poľska.

Diskriminácia LGBTI ľudí je zakázaná len v 63 krajinách sveta

17. mája si celý svet pripomína Deň boja proti homofóbii, transfóbií a bifóbii.

Rétorika proti LGBT skupinám narástla po tom, čo vo februári 2019 predstavil varšavský primátor Rafal Trzaskowski z opozičnej Občianskej koalície tzv. Chartu LGBT. Tá sľubovala boj proti diskriminácii a podporu pre zraniteľné komunity homosexuálov a transrodových jednotlivcov.

Reakciou miest a obcí, ktorých predstavitelia patrili k podporovateľom alebo členom vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), bolo postupné prijímanie rezolúcie „proti LGBT propagande“.

Europoslanci zásadne nepomohli

Počet miest a obcí, ktoré sa k anti-LGBT ideológii hlásia od decembra narástol napriek tomu, že Európsky parlament ešte pred koncom minulého roka „dôrazne odsúdil“ diskriminačné praktiky.

Europoslanci sa v prevažnej miere zhodli na tom, že ideológa týchto miest je jednoznačne diskriminujúca. Europarlament preto žiadal, aby svoj nesúhlas s aktivitami obcí vyslovila aj poľská vláda. Zároveň požiadal Európsku komisiu k dohľadu nad tým, že sa eurofondy, ktoré krajina dostáva, nezneužívali na podporu rôznych foriem diskriminácie.

Metropoly V4 predstavili v Bruseli Pakt slobodných miest

Bratislava, Praha, Budapešť a Varšava zároveň spolu s ďalšími 11 európskymi metropolami adresovali šéfke eurokomisie Ursule von der Leyen iniciatívu, ktorej cieľom je podporiť význam veľkých miest ako dôležitých prispievateľov pre dosahovanie ambicióznych klimatických cieľov.

Homosexualita je v Poľsku dekriminalizovaná od 30-tych rokov minulého storočia. Od roku 2004 odmieta diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie aj Zákonník práce.

Najvážnejšie obmedzenia nasledovali po nástupe vlády strany PiS. V roku 2017 krajina uvažovala o návrhu predpisu, ktorý by homosexuálom zakazoval učiteľské povolanie. K hlasovaniu o návrhu napokon nikdy nedošlo.

V roku 2018 sa poľský prezident Andrzej Duda nechal počuť, že by „vážne zvážil“ zákaz „homosexuálnej propagandy“ na školách. Šéf konzervatívneho PiS-u Jarosław Kaczyński  o niekoľko mesiacov na to uviedol, že hnutia LGBT je „hrozba pre národ, importovaná zo zahraničia“. Paradoxne aktivisti stále častejšie upozorňujú, že ideológia „tradičných poľských hodnôt“ je sčasti financovaná medzinárodnými konzervatívnymi skupinami.

Europoslanci odsúdili kriminalizáciu sexuálnej výchovy v Poľsku

Proti návrhu zákona, ktorý trestá učiteľov sexuálnej výchovy väzením, sa postavili aj viacerí slovenskí europoslanci. Mladých ľudí podľa nich ohrozuje práve stigmatizácia sexuality.

Minulý rok nasledoval zákaz podujatí organizovaných LGBT komunitami. Zatiaľ poslednou ranou pre komunitu bolo minulotýždňové (21. februára) rozhodnutie poľského súdu o tom, že kontroverzná kampaň neziskovky Fundacja Pro, ktorá prepájala pedofíliu a homosexualitu, bola „informatívna“, a teda nie protiprávna. Rozhodnutie zmietnuť prípad zo stola pobúrilo najmä ľudskoprávnu komunitu, ktorá zákaz kampane iniciovala.

Začiatkom minulého roka bola aktívna aj druhá časť spektra. Vo februári predložili aktivisti a skupina opozičných poslancov návrh zákona do Dolnej komory poľského parlamentu o zákaze „konverznej terapie homosexuálov“. Poslanci však zatiaľ o návrhu nerokovali.

Poľská opozícia tiež do boja o prezidentské kreslo plánovaného na máj, posiela Roberta Biedrona, ktorý sa otvorene k svojej homosexuálnej orientácii hlási.

Stále viac nenávistných prejavov

Podľa poslednej správy Medzinárodného združenia lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí (ILGA) sa na európskom kontinente proti LGBT komunite vystupuje najzávažnejšie práve v Poľsku.

Europarlament odsúdil „hrozivú“ situáciu LGBTI ľudí v Ugande

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec hlasoval, ako jeden zo štyroch poslancov Európskeho parlamentu, proti uzneseniu.

„Nárast počtu nenávistných prejavov“ voči homosexuálom zo strany vlád v Únii vidí ILGA aj v Bulharsku, na Cypre, vo Fínsku, Grécku, Portugalsku, Španielsku a vo všetkých štátoch Vyšehradskej štvorky vrátane Slovenska.

V Českej republike a v Turecku napríklad transrodoví jednotlivci stále čelia „drsným požiadavkám“ vrátane sterilizácie v prípade zmeny pohlavia, či snahy oznámiť tento stav úradom a získať nové právne dokumenty.

Iba jedenásť štátov na svete explicitne zahrňuje pojem „sexuálna orientácia“ do svojich ústav. Patrí medzi ne Južná Afrika, Bolívia, Kuba, Mexiko, či Nepál. Z európskych krajín ide o Maltu, Portugalsko, Švédsko, San Marino a Kosovo.