Víza pre prostitútky?

 

Krátka správa

Na konferencii pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, zameranej na kritickú situáciu tisícok žien, ktoré budú počas konania Svetového pohára vo futbale nelegálne prepravené do Nemecka za účelom prostitúcie, komisár pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini navrhol zavedenie krátkodobej vízovej povinnosti pre ženy z niektorých nečlenských krajín EÚ.

Jeho návrh pobúril ženy-poslankyne, ktoré sa proti nemu hneď aj ostro vyslovili na čele so socialistickými poslankyňami Lissy Gröner, Piou Locatelli a Christou Prets.

Europoslanci v spoločnom vyhlásení uviedli: „Sme šokovaní. Pán Frattini neprišiel s dobrým riešením problému.“ „Musíme zakročiť proti pašerákom, stojacim za nútenou prostitúciou žien – a nie ženy ešte viac diskriminovať. Ak bude návrh pána Frattiniho schválený, všetky ženy, ktoré budú potrebovať víza pre vstup do Nemecka, budú musieť splniť nové vízové požiadavky pre Svetový pohár. To je jasná diskriminácia všetkých žien,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Bohatí obchodníci s ľuďmi, ktorí na jednej žene ročne zarobia približne 67 000 dolárov, zostanú opäť nepotrestaní,“ znie záver vyhlásenia.

Europoslanci vyzvali k vytvoreniu špeciálnych policajných jednotiek, ktoré by identifikovali pašerákov ľudí, a k navýšeniu rozpočtu Europolu s cieľom zefektívniť jeho činnosť. Taktiež vyzvali členské štáty EÚ, aby implementovali smernicu o právach pobytu obetí pašerákov, schválenú v roku 2002.