Kvety, alergie a samota v politike

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

aspekt

 

Na poslednej spoločnej fotografii odchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu sa objavili dve kytice. V záplave kravát a oblekov stáli dve ženy, obe zvierali v rukách kyticu kvetov.

Na prvej schôdzi českej Poslaneckej snemovne dostali všetky poslankyne od združenia Fórum 50% ružu ako upozornenie na nízky počet žien v snemovni. Na rozdiel od kvetov našich političiek, tieto ruže v sebe niesli myšlienku.

Na prvej fotografii slovenskej vlády bude možno jedna kytica, v každom prípade určite len jedna žena. V obkľúčení kravát a oblekov, nových, ale veľmi podobných tým predchádzajúcim. Pravdepodobne nikto nepríde upozorniť na fakt, že okrem straníckych pomerov vo vláde (11:3:2) sa tam schováva ešte jeden pomer, zjavný na prvý pohľad, ale aj tak nepovšimnutý – 1:15. Kravaty tento zápas vyhrali s vysokým náskokom. Časom možno naše političky nebudú dostávať kytice len preto, aby sa medzi kravatami necítili opustené, alebo iba preto, lebo ich niekto pokladá za nežné pohlavie. Odkedy som totiž v novinách videla fotografiu odstupujúcej vlády, lietajú mi hlavou frázy, v ktorých sa ženy prirovnávali k rôznym druhom kvetov a bylín. Nie je to celkom vhodné, čo potvrdzujú aj rozširujúce sa alergie. Okrem toho predpokladám, že sa od žien vo vláde (ale rovnako i v parlamente a na všetkých ostatných miestach) čaká viac než len príjemná vôňa a pekný zjav.


Celý text analýzy bol uverejnený na portáli Aspekt.sk v júli 2006.