Grécko-macedónsky spor o názve bývalej juhoslovanskej republiky sa môže čoskoro rozuzliť

Socha Alexandra Veľkého na Macedónskom námestí v Skopje. [Flickr]

Riešenie sporu medzi Gréckom a Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko by sa mohol už v najbližších dňoch posunúť o krok vpred. Takmer 70 percent Grékov však s názvom, ktorý by obsahoval slovo „Macedónsko“, stále nesúhlasí.

V stredu, 17. januára predstaví mediátor OSN výsledky prebiehajúcich rozhovorov v dlhotrvajúcom spore o názve krajiny, ktorý Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko (FYROM) bráni vo významnom posune v rokovaniach o vstupe do Európskej únie. Grécko, ktoré názov Macedónsko uplatňuje na svojom vlastnom území, odkazujúc na severný región Helénskej republiky, súhlasí len s tým, aby sa využíval komplexný názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko.

Na minulotýždňovom stretnutí ministrov zahraničných vecí v Solúne obaja ministri krajín sporu vyjadrili nádej, že stredajšie stretnutie s vyslancom OSN prinesie v diskusiách posun.

„Ministri diskutovali o metodológii, prístupe oboch strán a o rámci, týkajúcom sa otázky názvu, pričom súhlasili aj s aktívnejšou úlohou v diskusiách pri prekonaní rozdielneho názoru,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku gréckeho ministerstva zahraničných vecí.

Macedónsko žiada Brusel o urýchlenie európskej integrácie

Macedónci vnímajú prvých sto dní vlády premiér Zaeva pozitívne, vláda je preto ambicióznejšia aj na medzinárodnom poli.

Talmer 70 percent Grékov je proti názvu Macedónsko

Obe krajiny súhlasili so vznikom pracovnej skupiny pod záštitou Organizácie spojených národov, ktorá sa angažuje pri riešení sporu. Prvé výsledky mediátorov by mali byť predstavené už túto stredu.

Podľa dohody z roku 1995 Grécko priebežne súhlasí iba s tým, aby bola krajina medzinárodne označovaná ako Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko až do vyriešenia sporu.

Celoštátny prieskum, ktorý uskutočnila agentúra Marc pre noviny Proto Thema však medzi Grékmi optimizmus nenaznačuje. Na otázku, či by sa Grécko malo dohodnúť so svojim severným susedom na zloženom názve, ktorý by obsahoval pojem „Macedónsko“ až 68 percent respondentov odpovedalo záporne. Informovala o tom agentúra Reuters.

Slovo „Macedónsko“ je podľa obyvateľov Helénskej republiky gréckeho pôvodu a odkazuje na ríšu a kultúru starých Macedóncov, považovanú za súčasť gréckeho historického a kultúrneho dedičstva. V bežnom jazyku dnes Gréci odkazujú na FYROM názvom Skopia.

Odkaz na Macedónsko doma Gréci využívajú nielen v názve severného regiónu krajiny, ale aj v názove medzinárodného letiska v Solúne, či druhej najväčšej univerzity v hlavnom meste macedónskeho regiónu, Macedónskej univerzity.

Tsipras: V auguste 2018 opustí Grécko záchranný program

Grécky premiér Alexis Tsipras v pondelok vyhlásil, že vládny program stabilizácie verejných financií funguje, a v auguste 2018 krajina opustí záchranný program.

Zaev: Alexander Veľký nie je len náš

„Vítame kroky, ktoré podnikla vláda (FYROM), s cieľom zapojiť sa do rokovaní so svojimi partnermi v Grécku a v snahe posilniť dobré susedské vzťahy,“ uviedol v súvislosti s nedávnymi pozitívnymi oficiálnymi vyhláseniami na oboch stranách hovorca Európskej komisie. Tá verí, že rozhovory pod záštitou OSN by mohli vyústiť do „konkrétnych výsledkov“.

„Som optimistický v tom, že môžeme efektívne a zodpovedne zvládnuť problém, ktorý nám doterajšie vlády zanechali,“ uviedol nedávno grécky premiér Alexis Tsipras.

Macedónsky premiér Zoran Zaev verí, že riešenie je možne a Únia by mohla už čoskoro stanoviť dátum začatia prístupových rokovaní o vstupe do EÚ. Uviedol to na tlačovej konferencii ešte začiatkom mesiaca pri návšteve Solúna.

Optimisticky pre Grékov znelo aj jeho vyhlásenie z konca minulého roka, keď Zaev prehlásil, že sa „vzdáva“ presvedčenia, že „Macedónsko je jediným dedičom Alexandra (Veľkého)“. „História patrí nielen nám, ale aj Grécku a mnohým ďalším krajinám,“ povedal premiér.

Na druhej strane ostávajú nádejou pre FYROM aj blížiace sa parlamentné voľby v Grécku. Prieskumy naznačujú, že Tsiprasovu vládu, ktorá zatiaľ v spore so susedom preferovala neoblomný postoj, by mohol nahradiť miernejší kabinet, ktorý sa zdá byť prístupnejší dohode.

Západný Balkán nemá inú možnosť ako európsku integráciu

Šestica krajín ašpiruje na európske členstvo, no výsledky v reformných úspechoch sú rozdielne.

Doterajšie snahy o posun v negociáciách o vstupe FYROM blokuje kvôli názvu práve Grécko. V roku 2012 sa k Aténam pridalo aj Bulharsko. Helénska republika v rovnakej záležitosti blokuje aj vstup bývalej juhoslovanskej republiky do Severoatlantickej aliancie.