Podľa Nemecka by sa Únia mala pripravovať na „33 a viac“ členských štátov

Nemecká štátna tajomníčka Anna Lührmann pripúšťa, že nová nemecká vláda je otvorená aj dvojrýchlostnej EÚ. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Nemecko chce konferenciu o budúcnosti Európy využiť na ďalší rozvoj EÚ, aj cez zmenu zmlúv a zrušenie jednohlasného rozhodovania v zahraničnej politike, povedala pre EURACTIV nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Lührmann.

Nemecko je jedným z najhorlivejších podporovateľov Konferencie o budúcnosti Európy.

„Našou víziou je, aby sme v Európe spolupracovali ešte silnejšie a ešte hlbšie,” hovorí Anna Lührmann, štátna tajomníčka nemeckého ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti.

„Počas rokovaní v Rade som sa vždy vnímala ako zástupkyňa konferencie, pretože vždy veľmi aktívne nastoľujem tieto body a agitujem za to, aby sme získali podporu na ich realizáciu,” dodala štátna tajomníčka.

Konferencia o budúcnosti Európy vyvrcholila 9. mája predložením 49 návrhov, ktoré okrem iného obsahujú volanie po zrušení jednomyseľného hlasovania v zahraničnej politike EÚ, ktoré dáva každému členskému štátu právo veta.

Teraz by bolo dôležité, „aby sme ako EÚ dosiahli výsledky a aby sme aj skutočne iniciovali procesy inštitucionálnej reformy, ktoré sa spomínajú na Konferencii o budúcnosti Európy,” dodala Lührmann.

Význam konferencie bol načrtnutý už v nemeckej koaličnej dohode. Uvádza sa v nej, že konferencia by mala vyústiť do „ústavného momentu” pre EÚ a viesť k „ďalšiemu vývoju smerom k federálnemu európskemu štátu”.

Z tohto dôvodu sa Lührmann zasadzuje za to, aby sa „o výsledkoch budúcej konferencie diskutovalo s otvorenou mysľou, a to aj s otvorenosťou voči zmenám v zmluvách”.

„Ústredným bodom našej európskej politiky je podpora dynamiky v tomto smere. A dúfam, že na to čoskoro dozrie čas,” povedal Lührmann.

Martin Klus: Príbeh „plnoletého“ Slovenska je pre susedov Únie inšpiráciou i poučením

Pozitívny vplyv členstva v EÚ na našu krajinu je nespochybniteľný a som presvedčený, že rovnakú príležitosť si zaslúžia aj ďalšie európske krajiny, ak splnia stanovené kritériá, píše štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus.

Zrušenie jednomyseľného rozhodovania

Lührmann žiada, aby sa v krátkodobom horizonte pozornosť sústredila predovšetkým na návrhy, ktoré si nevyžadujú zmenu zmluvy. „Dá sa urobiť veľa skvelých vecí, napríklad v oblasti obnoviteľných zdrojov energie alebo posilnenia európskych obranných kapacít,” povedala.

Súčasné zmluvy už umožňujú zrušenie zásady jednomyseľnosti v zahraničnej politike EÚ. Umožňujú tiež zavedenie nadnárodných kandidátok do Európskeho parlamentu, o ktorých sa v súčasnosti rokuje.

„Jedným z bodov, ktorý je pre nás ako federálnu vládu mimoriadne dôležitý, je, že v zahraničnej politike existuje menej možností veta, aby sme boli schopnejší konať. V súčasnom zmluvnom rámci už na to existujú možnosti. A teraz by sme mali spoločne diskutovať aj ako európske inštitúcie o tom, ako to môžeme čo najlepšie dosiahnuť,” povedala Lührmann.

Rozhodným postupom v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine EÚ ukázala, že základ pre rokovania o zrušení zásady jednomyseľnosti je teraz silnejší ako kedykoľvek predtým.

„Ruská agresívna vojna vytvorila v tejto oblasti úplne novú dynamiku, pretože EÚ konala a reagovala na ňu jednotne a rozhodne ako nikdy predtým,” povedala Lührmann.

Európsky parlament chce Úniu zmeniť od základov

Európsky parlament v stredu vyzval na revíziu základných zmlúv o fungovaní EÚ v súlade s požiadavkou občanov v rámci Konferencie o budúcnosti Európy. Frakcia Európskych konzervatívcov a reformistov ale na protest z konferencie odišla. 

Rozšírenie EÚ

Schopnosť EÚ konať však podľa nemeckej štátnej tajomníčky úzko súvisí aj s jej plánovaným rozšírením.

„Tieto dve otázky skutočne patria k sebe. A pre mňa je jasné, že ak sa EÚ rozrastie, musíme si v tejto súvislosti položiť aj otázku, aké inštitúcie na to potrebujeme,” dodala.

Lührmann dodala, že najmä pokiaľ ide o perspektívu vstupu západného Balkánu do EÚ, musíme teraz „dosiahnuť významný pokrok” tým, že čo najskôr začneme prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom.

„Pre mňa je jasné, že si musíme stáť za svojimi sľubmi. A v prístupovom procese platia veľmi jasné pravidlá. Ak sa teda uskutočnia reformy, tieto krajiny sa o krok priblížia k EÚ,” dodala.

Inštitucionálna reforma sa preto musí začať rýchlo, skôr ako tieto krajiny vstúpia do EÚ.

„My ako EÚ si musíme urobiť domácu úlohu a inštitucionálne sa nastaviť tak, aby sme mohli dobre fungovať aj ako EÚ s 33 alebo dokonca viac členmi,” dodala.

Tandem Francúzsko-Nemecko chce európsku federáciu aj za cenu dvojrýchlostnej Únie

Nová nemecká vláda aj francúzske predsedníctvo EÚ sa zhodnú, že chcú viac Únie. Ak s tým nebudú súhlasiť všetky štáty, sú otvorení spolupráci v menšej skupine. Paríž a Berlín sa však môžu rozhádať na fiškálnych pravidlách.

Viacrýchlostná Európa?

Nemecko je teraz otvorené aj „viacrýchlostnej Európe”, teda kroku, ktorý sa pod vedením kancelárky Angely Merkel stále považoval za tabu. Merkel sa obávala, že väčšia integrácia niekoľkých štátov by mohla vniesť klin medzi členov EÚ.

Pod novou nemeckou vládou je jasne cítiť zmenu smerovania. Napríklad kancelár Olaf Scholz počas svojho decembrového inauguračného prejavu v Bundestagu zdôraznil, že niektoré štáty by mohli pokročiť v európskej integrácii, „ak ešte nie sú všetci pripravení”.

Aj Lührmann uznala, že táto možnosť existuje. Pre ruskú agresiu na Ukrajine však podľa nej „teraz nie je čas na takéto zásadné rozhodnutie”.

Štátna tajomníčka tiež zdôraznila, že Nemecko už v niektorých oblastiach tento prístup uplatňuje. Napríklad v rámci „koalície ochotných” v oblasti migračnej politiky, ktorú iniciovala ministerka vnútra Nancy Faeser.

„Ale práve teraz, v tejto súčasnej všeobjímajúcej kríze, sa spolková vláda zameriava na to, aby sme najprv udržali všetkých pohromade a boli čo najviac jednotní, najmä vo veľkých otázkach,” zdôraznila Lührmann.