Rumunský prezident: Na európske predsedníctvo sme pripravení

Rumunský prezident Klaus Iohannis. [EPA-EFE/Julien Warnand]

Nástup skúseného diplomata na post rumunského ministra zahraničných vecí primäl Klausa Iohannisa k zmene názoru. Jednou z priorít jeho krajiny na čele EÚ bude jej rozširovanie.

Rumunsko je už pripravené ujať sa svojho prvého polročného predsedníctva v Rade EÚ, ktoré 1. januára prevezme od Rakúska.

Myslí si to rumunský prezident Klaus Iohannis, ktorý sa takto vyjadril v piatok 21. decembra, niekoľko týždňov po tom, ako vyslovil pochybnosti ohľadom príprav svojej vlasti na túto úlohu.

„Sme dobre pripravení a som presvedčený, že ho zvládneme náležitým spôsobom,“ povedal podľa agentúry AFP Iohannis v Bukurešti na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom.

Koniec personálnej krízy

Rumunská vláda podľa prezidenta prekonala personálnu krízu, v ktorej sa ocitla po nečakanom novembrovom odstúpení rumunského ministra pre európske záležitosti Victora Negresca.

Rumunský minister pre európske záležitosti krátko pred začiatkom predsedníctva v Únii odstúpil

Victor Negrescu cez víkend rezignoval na svoju funkciu delegovaného ministra. Bukurešť už 1. januára preberie predsedníctvo v Rade Európskej únie, a práve agenda predsedníctva v rumunskej vláde prináležala doteraz Negrescuovi.

Práve Negrescov odchod z vlády podnietil rumunského prezidenta v novembri k tvrdeniu, že Bukurešť na svoje nadchádzajúce predsedníctvo nie je pripravená. Iohannis vtedy povedal, že nie je jasné, kto za príslušné prípravy na predsedníctvo nesie zodpovednosť. V piatok však konštatoval, že vymenovanie skúseného diplomata Georgeho Ciambu ako náhradu za Negresca vzniknutú situáciu vyriešilo.

Rumunsko bude počas nadchádzajúceho polročného predsedníctva podľa Iohannisa zápasiť s náročnými úlohami, keďže bude riešiť napríklad na brexit či dosiahnutie dohôd o migrácii a rozpočte EÚ.

Konflikt bude pokračovať

Iohannis kritizuje rumunskú ľavicovú vládu pomerne často a obzvlášť v súvislosti so spornou reformou justície, ktorá aj podľa kritikov v Bruseli obmedzí nezávislosť sudcov i prokuratúry.

Podľa Livia Dragneu, ktorý je predsedom rumunskej vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) a je považovaný za najvplyvnejšieho politika v krajine, však k ďalším treniciam s prezidentom zrejme dôjde i v blízkej budúcnosti.

Dragnea v tejto súvislosti tiež zdôraznil, že veci okolo predsedníctva bude riešiť rumunská premiérka Viorica Dancilaová a nie Iohannis.

Rozširovanie ako priorita

Rumunská premiérka sa v sobotu 22. decembra vyjadrila k jednej z priorít rumunského predsedníctva – k rozširovaniu EÚ. Dancilaová uviedla, že jej krajina podporuje snahu Srbska o vstup do Únie.

Rumuni budú Únii predsedať v roku 2019, logo už dávno majú

Charakteristický symbol predsedníctva predstavili v tichosti už minulý rok, a to na škole študenta – autora víťazného návrhu. Rozpočet na všetky aktivity ale Bukurešť zverejní až po ukončení svojho mandátu.

Dancilaová to povedala po stretnutí s ďalšími lídrami z Bulharska, Grécka a Srbska, ktoré sa uskutočnilo v sobotu v srbskom hlavnom meste Belehrad v rámci pravidelnej iniciatívy zameranej na rozvoj regionálnej spolupráce.

Stretnutie balkánskych politikov sa venovalo tvorbe lepšieho dopravného spojenia a spoluprácu v oblasti migrácie a energetiky. Srbský prezident Aleksandar Vučič dodal, že s kolegami dohodli taktiež zostavenie komisie, ktorej úlohou bude príprava spoločnej ponuky na hosťovanie európskeho futbalového šampionátu v roku 2028 alebo Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2030.