Tusk: Budúcnosť Balkánu nesmie pripomínať seriál “Hra o tróny”

Bulharský herec Zachary Baharov, ktorý hrá v seriáli HBO "Hra o tróny". [YouTube]

Súčasnosť a budúcnosť balkánskeho regiónu budú vďaka EÚ menej dramatické ako známy seriál, povedal v emotívnom prejave v Sofii predseda Európskej rady.

Na štvrtkovom slávnostnom ceremoniáli začiatku bulharského predsedníctva v Rade EÚ v Sofii predseda Európskej rady a bývalý poľský premiér Donald Tusk prirovnal históriu regiónu k fantazijnému svetu seriálu Hra o tróny (Game of Thrones).

„História Balkánu je napínavejšia a zaujímavejšia než scenár Hra o tróny, aj keď v nej nie sú žiadni draci. Všetci by sme si želali, aby súčasnosť a budúcnosť Balkánu bola menej dramatická,“ povedal Tusk v prejave, v ktorom kombinoval poéziu, humor a historické anekdoty.

Mnohých Bulharov prítomných v národnom divadle oslovilo, keď Tusk vyhlásil, že ako Poliak rozumie, ako tvrdo museli pracovať na tom, aby dosiahli „európsky úspech“.

„Nešlo ani tak o to, že hovoril po bulharsky, išlo o to, čo povedal, bol som naozaj dojatý,“ vyjadril sa nemenovaný vládny predstaviteľ.

Európska únia sa snaží využiť šesťmesačné bulharské predsedníctvo na boj proti vplyvu Ruska, Turecka a iných na krajiny vo svojom susedstve. Tie sa v posledných rokoch do veľkej miery z jej radaru vytratili.

Západný Balkán nemá inú možnosť ako európsku integráciu

Šestica krajín ašpiruje na európske členstvo, no výsledky v reformných úspechoch sú rozdielne.

Samotné Bulharsko si stanovilo za cieľ oživiť európsku perspektívu menej rozvinutého, no strategicky dôležitého balkánskeho regiónu. Z toho sa zatiaľ do EÚ podarilo vstúpiť len Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a Chorvátsku.

Albánsko a Macedónsko majú šancu začať prístupové rokovania

Ministerka zahraničných vecí Ekaterina Zaharieva ráno po Tuskovom prejave pred novinármi vyhlásila, že na zaradenie Balkánu medzi priority bol už najvyšší čas.

„Tieto krajiny sú dôležité pre geopolitickú bezpečnosť. Ak tam nie sme my, príde niekto iný, neexistuje vákuum. Turecko a Rusko sa (o balkánske krajiny) zaujímajú už desiatky rokov, preto musíme ukázať našu politickú podporu a dať jasne najavo, že keď budú (tieto krajiny) pripravené, budeme mať pre nich otvorené dvere,“ povedala.

Konkrétne by podľa ministerky mali Čierna Hora a Srbsko pokročiť v otváraní nových rokovacích kapitol. Zároveň dodala, že pre Albánsko a Macedónsko existuje „realistická šanca“, že počas bulharského predsedníctva započnú rokovania o vstupe do EÚ. Opäť však zdôraznila, že pokrok bude možný len ak budú krajiny pokračovať v zavádzaní reforiem.

Mogheriniová: Srbsko významne pokročilo smerom k členstvu v Únii

V desiatich otvorených prístupových kapitolách Srbi pokročili a dve boli provizórne uzavreté. Únia prispela už aj viac ako deviatimi miliardami eur.

Ako súčasť snáh o zviditeľnenie regiónu bude Bulharsko hostiť prvý samit EÚ-Balkán za posledných 15 rokov. Posledný sa uskutočnil v roku 2003 v Tesalonikách.

Europanizácia Balkánu alebo balkanizácia Európy?

K západnému Balkánu však patria aj Bosna a Kosovo, ktorých postup spomaľujú miestne roztržky, ako aj problémy so zneužívaním politickej moci a organizovaným zločinom. Dôvodom je najmä pomalé zavádzanie politických, administratívnych a ekonomických reforiem.

Rusko medzitým stupňuje snahy zvrátiť kroky regiónu smerom na západ. Čierna Hora minulý rok vstúpila do NATO a nová macedónska vláda sa tiež prezentuje oveľa proeurópskejšie.

„Europanizácia Balkánu je potrebná na prevenciu balkanizácie Európy,“ varoval nedávno bulharský premiér Boyko Borrisov. Pod „balkanizáciou“ myslel „rozpadnutie sa regiónu na menšie znepriatelené skupiny.“