Albánsko: Europoslanci žiadajú reformu súdnictva

Albánska vlajka, zdroj: pixabay

Europoslanci Eduard Kukan z frakcie Európskych ľudovcov a Knut Fleckenstein zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP vyzvali albánskych lídrov, aby ešte tento týždeň schválili balík zákonov týkajúci sa justičnej reformy.

Ten je kľúčovým faktorom, ktorý by presvedčil inštitúcie EÚ, aby spustil rokovania o členstve.

Fleckenstein sa včera stretol s poprednými albánskymi predstaviteľmi, ktorí plánujú v priebehu dňa rokovať o návrhu reforiem z dielne miestnych, európskych a amerických odborníkov.

Opozičná Demokratická strana je však proti tomu, aby zahraniční odborníci boli priamo zaangažovaní v procese previerok sudcov a prokurátorov.

“Je nám ľúto, že kompromisný návrh medzinárodného spoločenstva nebol akceptovaný. Napriek tomu si myslíme, že riešenie je na dosah,” napísali europoslanci vo vyhlásení.

Medzinárodné angažovanie podľa nich posilní dôveryhodnosť reformy v očiach albánskej verejnosti a medzinárodného spoločenstva, navyše je v súlade s odporúčaniami Benátskej komisie (poradný orgán Rady Európy, pozn. red).

Vládnuca Socialistická strana Albánska potrebuje podporu časti opozície v parlamente, aby dokázala schváliť reformy. Europoslanci ponúkajú svoje služby v snahe o dosiahnutie dohody.