Bosna a Srbi nenechali Kosovo vstúpiť do Interpolu, Priština zaviedla clá

Ilustračný obrázok - futbalový zápas. [Twitter/Bet365]

Kosovo uvalilo 100-percentné dovozné clo na všetky produkty zo Srbska a z Bosny a Hercegoviny. Urobilo tak v stredu (21. novembra), deň potom, ako Valné zhromaždenie Interpolu odmietlo žiadosť Kosova o vstup do tejto medzinárodnej policajnej organizácie.

Proti vstupu Prištiny lobovalo najmä Srbsko, od ktorého Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť. Odmietavý postoj v Interpole zaujala aj Bosna a Hercegovina.

„Od dnešného dňa zavádzame 100-percentné dovozné clo na všetky produkty zo Srbska a z Bosny,” povedal v stredu po zasadnutí vlády kosovský minister obchodu Endrit Shala. Vláda okrem toho pripravuje zavedenie ďalších opatrení, keďže „Srbsko pokračuje vo svojej agresívnej kampani voči Kosovu“.

Kosovo splnilo všetky podmienky pre liberalizáciu vízového režimu

Ak návrh o liberalizácii vízového režimu schváli Europarlament a Rada EÚ, Kosovčania budú môcť do Schengenu cestovať len s pasom, maximálne na 90 dní.

Srbsko: Budú následky

Rozhodnutie kosovskej vlády nasledovalo len dva týždne po zavedení prvotných 10-percentných dovozných ciel na tovary zo Srbska a z Bosny a Hercegoviny.

Tieto krajiny podľa Prištini rôznymi opatreniami blokujú jej export. Navyše, oba štáty robia všetko preto, aby bránili uznaniu Kosova inými krajinami.

Už po prvom oznámení o clách Európska komisia vyzvala Prištinu, aby ich zrušila, keďže odporujú Stredoeurópskej dohode o voľnom obchode (CEFTA).

Okrem uvalenia vysokých ciel kosovská vláda rozhodla aj o zákaze dovozu všetkých produktov, ktoré budú naďalej niesť názov „Kosovo a Metochia“.

Vláda požaduje názov Kosovská republika, čo ale Srbsko a Bosna a Hercegovina neuznávajú.

So srbskou snahou pozmeniť hranice s Kosovom nesúhlasí ani Merkelová

Politický život v Srbsku je v auguste naozaj horúci, pretože diskusie o jeho vzťahoch s Kosovom dosahujú mizernú rýchlosť. Momentálnou kľúčovou otázkou je možné uznanie bývalej provincie Srbska výmenou za územia a modifikáciu hraníc.

Srbský minister obchodu Rašim Ljajič varoval, že krok Kosova „úplne zastavuje vzájomný obchod“ a „bude to mať vážne následky“. Prištinu na okamžité zrušenie ciel vyzvala aj komisárka Európskej únie pre zahraničné záležitosti Federica Mogheriniová, podľa ktorej to bolo jednoznačné porušenie pravidiel CEFTA.

Podľa oficiálnych údajov dosiahol srbský export do Kosova minulý rok okolo 440 miliónov eur, zatiaľ čo dovoz z Kosova mal hodnotu asi 21 miliónov eur. Bosna a Hercegovina vyviezla do Kosova vlani tovar zhruba za 80 miliónov eur.