Bulharsko hrozí zablokovaním prístupových rozhovorov Severného Macedónska

Bojko Borissov a Zoran Zaev. [EFE-EPA/Georgi Licovski]

Bulharsko plánuje vyjadriť na najbližšom zasadnutí ministrov zahraničných vecí EÚ svoj nesúhlas so začatím prístupových rokovaní o členstve Severného Macedónska v Európskej únii. Medzi oboma krajinami panuje napätie kvôli nezhodám o historických udalostiach a jazyku balkánskej krajiny.

Ak jedna z členských krajín nebude súhlasiť s členstvom Severného Macedónska v EÚ, formálne rozhovory sa nemôžu začať.

„Bulharsko dáva jasne najavo svoje ‚Nie‘ rokovaniam. Nie sme však proti tomu, aby sa Severné Macedónsko stalo súčasťou EÚ,“ uviedla pre súkromnú stanicu BTV bulharská ministerka zahraničných vecí Ekaterina Zaharieva. Podľa nej Severné Macedónsko nedodržiava vzájomnú dohodu o priateľstve z roku 2017 a presadzuje opatrenia, ktoré sú namierené proti Bulharsku.

Sofia sa usiluje, aby jej susedné krajiny uznali, že macedónsky národ a jazyk majú bulharské korene, v snahe dementovať protibulharskú rétoriku zo strany Severného Macedónska. Na druhej strane, Skopje trvá na tom, že otázky identity a jazyka národa nie sú predmetom diskusie.

„Nikto nespochybňuje ich právo na sebaurčenie národnej identity a svoj jazyk si môžu nazvať, ako chcú. Nemôžeme ale dovoliť, aby svoju národnú identitu zakladali na nenávisti, historickej krádeži a spochybňovaní suverenity Bulharska,“ konštatovala ministerka.

Navzdory tomu, že posledný mesiac prebiehajú rozhovory medzi oboma krajinami za účasti Nemecka, ktoré dúfa, že rokovania o prístupe Severného Macedónska sa začnú ešte počas jeho predsedníctva Rady EÚ, žiadna dohoda sa zatiaľ nečrtá.

Severné Macedónsko má novú vládu no rovnaký cieľ, členstvo v Únii

Po ôsmich mesiacoch úradníckej vlády a mesiaci a pol po predčasných voľbách sa Zoranovi Zaevovi podarilo zostaviť novú, sociálnodemokratickú vládu. Počas jej posledných 100 dní by ju mal po prvýkrát viesť premiér z koaličnej strany, zastupujúcej etnických Albáncov.

Bulharsko je jednotné vo svojom postoji

V Bulharsku prevláda konsenzus, že Severnému Macedónsku umožnia odštartovať prístupové procesy iba vtedy, keď prestane podnecovať protibulharskú rétoriku a zamedzí ďalšiemu „falšovaniu histórie“. Obe krajiny sa v minulosti, v rámci zmluvy o priateľstve dohodli zriadiť historickú komisiu na vyriešenie problémov interpretácie spoločných dejín. Problém je, že Skopje znemožnila akékoľvek snahy komisie riešiť záležitosti, ktoré sa týkajú Severného Macedónska.

Bulharsko takisto vyjadruje poľutovanie, že Skopje blokuje spoločné projekty na zlepšenie infraštruktúry. V dôsledku týchto obštrukcií, ktoré siahajú až do čias Juhoslávie, dodnes neexistuje priame železničné spojenie medzi Skopje a Sofiou. Navyše cestné spojenie medzi oboma mestami je vo veľmi zlom stave.

Koaliční partneri vlády Bojka Borissova, Zjednotení patriori a národná strana WRMO, sú zástancami prísnej politiky voči Macedónsku. Konkrétne, predseda národnej strany a podpredseda vlády Kassimir Krakachonov je za to, aby Severné Macedónsko uznalo bulharské korene svojej národnej identity, a to podpísaním dodatku k zmluve o priateľstve.

Bulharsky prezident Rumen Padev súhlasí s postojom vlády, aj keď v ostatných oblastiach patrí k jej kritikom. Ako riešenie, na Európskej úrovni, navrhuje vložiť novú kapitolu, do prístupových aktivitách, o nevyriešených problémoch oboch krajín, povedal v rozhovore pre BNT. Tento postup sa uplatnil v prípade Srbska, čím sa uspokojili obavy Chorvátska. Európska komisia a členské štáty sú proti takémuto postupu voči Severnému Macedónsku.

Prezident dodal, že Bulharsko, ako zodpovedný člen EÚ, chce vyriešiť tento problém priamo so Severným Macedónskom miesto toho, aby sa ho prenieslo na celoeurópsku úroveň.

Únia nerozumie postoju Bulharska

Bulharskí diplomati neformálne naznačujú, že ich európski kolegovia nerozumenú postoju ich vlády. Bulharsko sa počas svojho predsedníctva v prvej polovici 2018 usilovalo poskytnúť perspektívu pre integráciu západného Balkánu do EÚ. Napríklad, podarilo sa im v spolupráci s ostatnými krajinami prelomiť veto Francúzska a Holandska, ktoré blokovalo prístupové rokovania so Severným Macedónskom a Albánskom. Niektoré členské štáty teraz vyjadrujú nespokojnosť s tým, že po Aténach a Paríži, Sofia blokuje pričlenenie Severného Macedónska do EÚ.

Severné Macedónsko a Albánsko sa dočkali, čoskoro odštartujú rokovania o členstve v Únii

Našim partnerom hovoríme jasne: pokračujte v reformách, rozšírenie je našou spoločnou strategickou budúcnosťou, uviedol slovenský europoslanec Vladimír Bilčík.

Predseda vlády Borissov (EPP) si doposiaľ rozumel so svojím macedónskym kolegom Zoranom Zaevom (PES) napriek tomu, že stoja na opačných stranách politického spektra. Tento pozitívny stav bilaterálnych vzťahov umožnil macedónskej strane zaujať protibulharské postoje s predpokladom, že si ich Sofia nevšime, myslia si bulharskí diplomati

Bývalý minister zahraničných vecí Bulharska Ivailo Kalfin varoval počas svojho vystúpenia v televízii Evropa, že ak sa Bulharsko rozhodne znemožniť prístupové negociácie, povedie to ku katastrofe v bilaterálnych vzťahoch, nakoľko sa proti Bulharsku postavia aj tí Macedónci, ktorí zastávajú priateľskú pozíciu voči nemu. Rovnaký názor zastáva aj primátor Skopje Petre Shilegov, ktorý tvrdí, že veto zo strany Bulharska „spôsobí viac škody Bulharsku ako Macedónsku“. Vyjadrenie Ekateriny Zaharievy označil za „alibizmus na hlúposť“.