Čaputová a Heger: Slovensko podporuje vstup Ukrajiny do Európskej únie

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj počas oficiálneho privítacieho ceremoniálu 24. septembra 2020 v Bratislave. [TASR/Pavel Neubauer]

Ukrajinský ľud podľa slovenského premiéra práve dnes potrebuje jasnú európsku perspektívu. Za vstup sa prihovára aj slovenská prezidentka. Prístupový proces EÚ však nateraz nemá možnosti na zrýchlený režim.

„Premiér Eduard Heger sa opakovane vyjadril, že Slovensko podporuje vstup Ukrajiny do EÚ. Ukrajinský ľud práve dnes potrebuje jasnú európsku perspektívu. Hovoriť však o detailoch tohto procesu, je predčasné. Podstatná je solidarita,” uviedla pre TASR hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok (28. februára) podpísal žiadosť o členstvo Ukrajiny v EÚ. Ešte predtým vo videu vyhlásil, že žiada Európsku úniu o okamžité pristúpenie podľa nového osobitného postupu. Dnes (1. marca) žiadosť Ukrajiny prijal aj Európsky parlament, ku ktorému sa ukrajinský prezident prihovor prostredníctvom videokonferencie.

Európa volá po zrýchlení prístupového procesu Ukrajiny do Únie

Predstavitelia Únie aj členských štátov vrátane Zuzany Čaputovej či Eduarda Hegera od začiatku ruského útoku na Ukrajinu zdôrazňujú, že Ukrajinu je teraz treba podporiť vo vstupe do Únie. Poľský prezident Duda vyzýva na okamžité udelenie kandidátskeho statusu.

Prezidentka Zuzana Čaputová spolu s ďalšími siedmimi prezidentmi členských krajín EÚ vyzvali ešte v pondelok (28. februára) k rýchlemu prijatiu Ukrajiny do Európskej únie. Členské štáty EÚ vyzývajú, aby sa zjednotili a vyjadrili najvyššiu politickú podporu Ukrajine a umožnili inštitúciám EÚ podniknúť kroky na bezodkladné udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a začatie procesu prístupových rokovaní.

Okrem Čaputovej sa pod výzvu podpísali prezidenti Bulharskej republiky, Českej republiky, Estónskej republiky, Litovskej republiky, Lotyšskej republiky, Poľskej republiky a Slovinskej republiky.

Zrýchlený proces zatiaľ neexistuje

Podľa pravidiel EÚ by sa Ukrajina mohla najprv stať potenciálnym kandidátom, prípadne sa vyšplhať v prístupovom rebríčku o čosi rýchlejšie a získať status kandidátskej krajiny. Ten udeľuje Európska rada, teda jednohlasne všetky členské krajiny EÚ, na základe stanoviska Európskej komisie. Eurokomisia vypracuje tento dokument na základe žiadosti krajiny, ktorá o členstvo žiada.

Ak aj status kandidátskej krajiny Ukrajina získa, nasleduje plnenie Kodanských kritérií a reformný proces, ktorý požaduje zosúladenie domácich právnych predpisov s tými európskymi. Tieto reformy trvajú v zásade roky.

Žiadny „zrýchlený proces“ pre členstvo Únia nastavený nemá a zmena by si preto pravdepodobne vyžadovala aj zmeny zmlúv EÚ.