Eurokomisia zatiaľ neodporučila členstvo Gruzínska v bloku, desaťtisíce Gruzíncov vyšli do ulíc

"Pochod za Európu" v Tbilisi, 20. júna 2022. [EPA-EFE/Zurab Kurtsikidze]

Takmer 120 tisíc Gruzíncov vyjadrilo v uliciach Tbilisi podporu členstvu svojej krajiny v EÚ. Európska exekutíva hovorí, že krajina má dvere do bloku otvorené, no musí znížiť politickú polarizáciu, zlepšiť slobodu médií, reformovať súdy a konečne aj „deoligarchizovať“ štát.

Desaťtisíce Gruzíncov vyšli v pondelok (20. júna) do ulíc. Demonštrácia sa odohrala len niekoľko dní po tom, ako Európska komisia odporučila odložiť kandidatúru Tbilisi.

Odhadom 60, podľa iných až 120 tisíc demonštrantov, ktorí mávali vlajkami Gruzínska a Európskej únie, sa zhromaždilo pred gruzínskym parlamentom. Akcia mala názov Pochod za Európu. Demonštráciu iniciovali tamojšie popredné prodemokratické skupiny a podporili ju všetky opozičné strany, aby „preukázali oddanosť gruzínskeho ľudu jeho európskej voľbe” a západným hodnotám.

„Európa je historickou voľbou a túžbou Gruzíncov, pre ktorú sa obetovali všetky generácie,” uviedli organizátori zhromaždenia na sociálnej sieti Facebook.

„Sloboda, mier, ekonomická udržateľnosť, ochrana ľudských práv a spravodlivosť sú hodnoty, ktoré nás všetkých spájajú a ktoré by garantovala integrácia do Európskej únie,” píše sa ďalej vo vyhlásení.

Ukrajina bojuje aj za Gruzínsko

Rozkol medzi vládou a verejnosťou, ktorá je čoraz nespokojnejšia s vajatavým postojom krajiny k ruskej agresii, sa prehlbuje. Všetci si pritom uvedomujú, že výsledok vojny na Ukrajine zásadne ovplyvní aj budúcnosť Gruzínska.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišvili pochod podporila a vyzvala občanov, aby sa na ňom zúčastnili.

„Chcem pozdraviť všetkých, ktorí sa dnes plánujú zhromaždiť na demonštrácii. V tento historický deň sa musíme zmobilizovať pre našu krajinu. Naším odkazom je, že chceme európske Gruzínsko,” vyhlásila Zurabišvili v televíznom prejave pred začiatkom pochodu.

„Dvere sú otvorené“

Členovia eurokomisie pod vedením svojej predsedníčky Ursuly von der Leyen hlasovali v piatok (17. júna) za udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku.

Gruzínsko musí podľa šéfky eurokomisie jasne potvrdiť svoje európske smerovanie a odhodlanie k reformám. Medzi konkrétne podmienky, ktoré musí Tbilisi splniť, aby sa dostalo na cestu formálneho členstva, patrí ukončenie politickej polarizácie, pokrok v oblasti slobody médií, reformy súdnictva a volieb ako aj „deoligarchizácia“.

Európska exekutíva nateraz navrhuje tejto krajine poskytnúť európsku perspektívu a až v neskoršom posúdení sa vrátiť k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút.

„Dvere sú otvorené,” uviedla v súvislosti s Gruzínskom von der Leyen. „Čím skôr uvidíme výsledky, tým skôr sa veci pohnú,” dodala.

Aj Gruzínsko a Moldavsko požiadali o členstvo v Únii

Predsedníčka eurokomisie je proti zrýchelným konaniam o udeľovaní členstva. Každá z 27 krajín má navyše právo veta. 

Gruzínska vládna strana Gruzínsky sen uviedla, že rozhodnutie Komisie nezaradiť ju k Ukrajine a Moldavsku „ľutuje”. Premiér Irakli Garibašvili však privítal „historické rozhodnutie poskytnúť Gruzínsku európsku perspektívu“ a zaviazal sa spolupracovať s Bruselom na „implementácii všetkých požiadaviek a získaní štatútu kandidáta“.

Práve vláda jeho strany čelila v ostatnom období rastúcej medzinárodnej kritike v súvislosti s postupným odklonom od demokratických princípov, čo vážne poškodilo aj vzťahy Tbilisi s Bruselom.

Začiatkom tohto mesiaca prijal Európsky parlament nezáväzné uznesenie, v ktorom vyzýva EÚ, aby uvalila sankcie na najbohatšieho Gruzínca Bidzinu Ivanišviliho a jeho „deštruktívnu úlohu“ v gruzínskej politike a hospodárstve. Ivanišvili trvá na tom, že z politiky odišiel.