Europoslanci nominovali gréckeho a macedónskeho premiéra na Nobelovu cenu mieru

Alexis Tsipras a Zoran Zaev. [Twitter/Zoran Zaev]

Podľa 33 europoslankýň a europoslancov, ktorí Alexisa Tsiprasa a Zorana Zaeva na prestížne ocenenie nominovali, musí byť „priekoppnícka dohoda“ a „odvaha presahujúca hranice štátov“ odmenená.

Tridsaťtri poslancov Európskeho parlamentu zo 16 krajín EÚ a šiestich politických skupín v europarlamente navrhlo nominovať severomacedónskeho premiéra Zorana Zaeva a predsedu gréckej vlády Alexisa Tsiprasa na Nobelovu cenu mieru za rok 2019. Uviedli to vo štvrtok (4. apríla) macedónska tlačová agentúra MIA a rumunská tlačová agentúra Agerpres.

Skupina 33 poslancov v tejto súvislosti podpísala spoločný list, ktorý zaslali Nobelovmu výboru, ktorý každoročne posudzuje všetky návrhy na udelenie prestížnej ceny.

Napriek masovým demonštráciám schválil grécky parlament dohodu s Macedónskom

Grécki zákonodarcovia schválili dohodu z Prespa o zmene názvu svojho suseda na Severné Macedónsko. Premiérovi Tsiprasovi sa s menšinovou vládou podarilo vďaka ôsmim opozičným hlasom pretlačiť dokument, ktorý má ukončiť 27-ročný spor medzi dvoma krajinami.

„Odvaha si zaslúži odmenu“

List, ktorý podpísali aj traja grécki europoslanci za stranu Syriza, uverejnil na svojej oficiálnej internetovej stránke jeden z podpredsedov EP, grécky ľavicový poslanec Dimitrios Papadimulis.

Papadimulis je v europarlamente členom spoločného parlamentného výboru EÚ a Severného Macedónska.

„Po prvý raz sa na Balkáne podarilo dosiahnuť takú priekopnícku dohodu. Ich nominácia na Nobelovu cenu mieru vyjadruje posolstvo, že pokrokové myslenie presahujúce hranice štátov a odvaha musia byť odmenené,“ uvádza sa v spoločnom liste 33 signatárov pre Nobelov výbor. Uviedli to s odkazom na dohodu z Prespy z júna 2018, na základe ktorej Zaev a Tsipras našli spôsob, ako urovnať dlhodobý spor o názov bývalej juhoslovanskej republiky.

Informácie o nominácii oboch premiérov sa objavovali už od začiatku tohto roka. V januári priniesli balkánske agentúry správu, že nomináciu inicioval tri europarlamentné strany, socialisti (S&D), zelení a Združená európska ľavica a Nordická zelená ľavica (GUE-NGL).

Komisia Nobelovej ceny potvrdila, že v súčasnosti registruje už viac ako 300 nominovaných na toto prestížne ocenenie.

Otvorená cesta do NATO

Spor blokoval šance Macedóncov na vstup do EÚ a NATO. Podľa signatárov z europarlamentu ide o gesto zmierenia, ktoré by malo povzbudiť aj ostatných, aby prispeli k podpore mieru v regióne západného Balkánu.

Dňa 12. februára Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) oficiálne zmenila svoj názov na Severomacedónsku republiku, čím ukončila 28-ročný spor s Gréckom o názov krajiny. Aj Tsipras, aj Zaev museli na domácej politickej scéne čeliť silnému nesúhlasnému prúdu, podarilo sa im však presadiť, aby dohoda z Prespy vstúpila do platnosti.

Grécko-macedónsky spor o názve bývalej juhoslovanskej republiky sa môže čoskoro rozuzliť

Riešenie sporu medzi Gréckom a Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko by sa mohol už v najbližších dňoch posunúť o krok vpred. Takmer 70 percent Grékov však s názvom, ktorý by obsahoval slovo „Macedónsko“, stále nesúhlasí.

Začiatkom tohto týždňa (2. apríla) priletel Tsipras aj na historicky prvú oficiálnu návštevu krajiny. Severná Macedónsko ani ako bývalú juhoslovanskú republiku, ktorá nezávislosť vyhlásila v roku 1991, doteraz nenavštívil žiaden grécky premiér.