Európski ľudovci nechcú tolerovať skorumpovaných politikov

Zdroj: Sarantis Michalopoulos

Kongres EĽS prijal rezolúciu včera (29. marca). Ľudovci sa zaväzujú, že boj proti korupcii budú držať „medzi prioritami agendy inštitúcií Európskej únie, ako aj členských strán politickej rodiny EĽS“.

EĽS považuje korupciu za „vážnu sociálnu nespravodlivosť“, ktorá neoprávnene odvádza verejné fondy a zdroje k „zlým alebo nesprávnym cieľom, na úkor daňových poplatníkov a tých, čo sú v spoločnosti najzraniteľnejší“.

„V našich radoch nebudeme akceptovať alebo tolerovať akúkoľvek formu korupcie“, píše sa v rezolúcii.

 

Podľa zdrojov EurActivu vyvolala znepokojenie v EĽS škandálmi prenasledovaná kampaň stredo-pravého francúzskeho prezidentského kandidáta Francoisa Fillona. Žiaden z lídrov ľudovcov mu však zatiaľ nestiahol podporu.

Podľa nemenovaného zdroja EĽS neposiela odkaz len Fillonovi. Chce tiež „vyčistiť situáciu“ vo vzťahu k niektorým stredo-pravým stranám na Balkáne, či v krajinách ako Moldavsko, Gruzínsko a Ukrajina.

Daul: Nie je to o Fillonovi

EurActiv sa predsedu EĽS Josepha Daula pýtal, či sa rezolúcia dotýka špecifického prípadu. Šéf európskych ľudovcov tvrdí, že je mienená všeobecne.

Priznáva, že EĽS, ako mnohé iné európske politické strany, nebola voči korupcii imúnna.

„Priznávame problém, preberáme zodpovednosť, a riešime ho.“ Podčiarkol, že bol spustený proces na vytvorenie záväzného etického kódexu, ktorý bude stanovovať jasné dôsledky pre tých, čo ho porušia.

Daul v reakcii na Fillona povedal, že francúzska spravodlivosť vyšetruje, čo sa presne stalo.

„Verím systému spravodlivosti. Bol som vo všetkých novinách, a o päť rokov neskôr na mňa nič nenašli. Pre mňa osobne, aj pre moju rodinu, to bolo veľmi ťažké“, povedal Daul, ktorý tiež pochádza z Francúzka.

V prípade balkánskych a niektorých ďalších krajín však tak veľmi v účinnosť súdnictva neverí.

„Pokiaľ ide o korupciu na Balkáne či ďalších krajinách, systém súdnictva nie je nezávislý, a korupciu nemožno riešiť.“

„To znepokojuje mňa, aj EĽS. Nesmieme sa báť riešiť problém. Nie je mojou úlohou ukazovať prstom, no ak niekde neexistuje nezávislý systém spravodlivosti, musíme vyť omnoho tvrdší“, zdôraznil líder EĽS.

 

Členmi Európskej ľudovej strany zo Slovenska sú Kresťansko-demokratické hnutie, Most-Híd, SDKÚ-DS, a Strana maďarskej komunity.